Compal zaprezentował swojego laptopa przyszłości

Choć mocniejsze i bardziej wydajne wydają się komputery stacjonarne z wymiennymi podzespołami, laptopy również potrafią zaskoczyć. Nie tylko swoją funkcjonalnością, ale najczęściej – ceną. Firma Compal zaprezentowała swój autorski, koncepcyjny projekt laptopa, który może zmienić branże gamingowych laptopów. No tak, aktualnie gaming sprzedaje się bardzo dobrze, zatem dlaczego w to nie brnąć?


Aktualnie możemy zauważyć, że niemal każdy laptop gamingowy dostępny na rynku wygląda tak samo. Podświetlana klawiatura RGB, kilka elementów dodających gamingowego charakteru i otrzymujemy ciekawy set na nasze biurko. Różnice można zauważyć wyłącznie specyfikacji, chłodzeniu i samym designie (umiejscowienie logotypu, układ klawiszy i touchpada, wykorzystany ekran). Compal jest jednym z głównych producentów ODM. Firma postanowiła wpaść na pomysł, by nieco odmienić konstrukcję gamingowych laptopów i stworzyć jeden – całkowicie po swojemu.

Może się podobać, choć nie każdemu

Laptop gamingowy spod skrzydeł firmy ma nosił nazwę Compal Veneno. Koncepcyjny projekt gamingowego laptopa przyszłości brzmi całkiem nowocześnie. Sam pomysł na urządzenie został oficjalnie odznaczony nagrodą iF Design Award 2023. Mimo iż jeszcze nie trafił do produkcji, to chętnie się nim zainteresuję, kiedy dojdzie już ona do skutku. Nie wiem jedynie co na to moje nadgodziny, rachunek bankowy i zdolność kredytowa.

Projekt laptopa, jak można zauważyć na zdjęciu powyżej, zaprezentowany projekt zakłada przeniesienie wszystkich podzespołów urządzenia do dodatkowej, tylnej klapy, która zostanie umieszczona za ekranem. To już coś nowego, skoro aktualne laptopy gamingowe swoje „bebechy” mają umieszczone pod klawiaturą. Do dodatkowej tylnej klapy zostanie przymocowana matryca. Ma to znacząco ułatwić konstruowanie bezramkowych ekranów i poprawić samą ergonomię korzystania z laptopa. Bateria pozostaje jednak w dolnej obudowie urządzenia. Przy takim rozwiązaniu można to zaakceptować.

Innowacyjne chłodzenie

W komputerach stacjonarnych stosuje się podzespoły, które swoimi cenami spędzają sen z powiek niejednemu graczowi. Wodne chłodzenie okraszone efektywnym podświetleniem to absolutne must have w obudowie komputera na biurku każdego z nich (no chyba, że jest graczem konsolowym, to takiego sprzętu nie potrzebuje (chyba)). Według projektantów z Compal, nowoczesna konstrukcja laptopa gamingowego ma poprawić chłodzenie komponentów (gorąca obudowa nie będzie też nagrzewać ciała, gdyż znajduje się z tyłu). Przeniesienie podzespołów ułatwi także dostęp do całej elektroniki, co również przeniesie się na ułatwienie wymiany poszczególnych części i samą konserwację sprzętu.

Jedynie w strefie marzeń?

Compal Veneno to oczywiście w pełni koncepcyjny projekt firmy, który jest jedynie pomysłem oczekującym realizacji. Nie wiadomo niestety, czy takie konstrukcje rzeczywiście trafią do masowej produkcji. Sama firma Compal od jakiegoś czasu nie wypuszcza laptopów pod swoją marką. Całością musiałaby się zainteresować inna firma, która zechciałaby zrealizować ten pomysł. Osobiście w tej roli widzę Asusa – w końcu ROG Zephyrus Duo już teraz mocno się wyróżnia i oferuje wiele dobroci. Póki co możecie zerknąć na outletrtvagd i sprawdzić, czy nie potrzebujecie klawiatury bądź myszki w super cenie do swoich maszyn.

źródło: liliputing.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *