Inteligentne opony przyszłości – prototyp firmy Hankook

Doczekaliśmy się! Na tegorocznych Targach Motoryzacyjnych w Essen firma Hankook zaprezentowała swoje pierwsze prototypowe modele opon, zaprojektowane w ramach projektu „Design Innovation”. „Aeroflow” i „Hexonic” to pionierskie podejście nawiązujące do dynamicznie rozwijającej się technologii oraz mobilności, która znajdzie zastosowanie w samochodach miejskich, a także w autach wyścigowych. Jedziemy!

„Aeroflow” i „Hexonic” zaprojektowali… studenci wzornictwa!

Firma Hankook co dwa lata współpracuje z najbardziej prestiżowymi szkołami wzornictwa, by móc zorganizować wcześniej wspomniany projekt „Design Innovation”. W tym roku jeden z największych producentów opon samochodowych zaprosił do współpracy Royal College of Art wprost z Londynu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji projektu było hasło „Rozwinięcie przyszłego życia poza mobilność”.

Studenci mieli za zadanie opracować innowacyjny projekt ogumienia. Oprócz samego nowoczesnego wyglądu, studenci mieli zaproponować także możliwie jak najbardziej przekonujące i całkowicie możliwe do zrealizowania rozwiązania techniczne. Klaus Krause, dyrektor europejskiego ośrodka badawczo-rozwojowego firmy Hankook wyjaśnił w jednym z wywiadów:
– Ten projekt wpisuje się w szersze poszukiwania kreatywnych i wydajnych rozwiązań w zakresie przyszłej mobilności.

Targi Motoryzacyjne w Essen okazały się idealnym wydarzeniem do zaprezentowania prototypów opon Hankook.

Czy właśnie tak będą wyglądały pojazdy przyszłości? Wiele wskazuje na to, że tak. Oto wizja Hankooka.

Inteligentne opony dla systemów carsharingowych – HEXONIC

Pomysłowi studenci Royal College of Art na dobry początek jako pierwsze zaprojektowali opony Hexonic. To ogumienie przeznaczone jest do carsharingowych pojazdów autonomicznych. Ten wynalazek potrafi na bieżąco analizować trasę przejazdu samochodu za pomocą zamontowanych aż siedmiu niezależnych czujników, które nieprzerwanie skanują nawierzchnię, po jakiej pojazd się porusza. Na podstawie wszystkich zebranych w ten sposób informacji opony Hexonic mają automatycznie modyfikować bieżnik, uwzględniając aktualne warunki drogowe. To właśnie dzięki temu możliwe będzie np. dostosowanie przyczepności kół zależnie od temperatury, opadów lub rodzaju nawierzchni. Brzmi jak marzenie, prawda? Okazuje się, że jednak jest ono możliwe do zrealizowania.

Sportowe opony, które zrewolucjonizują przyszłość – AEROFLOW

Sportowe opony to jeden z najważniejszych elementów każdego szybkiego samochodu. Aeroflow zostały opracowane specjalnie z myślą o najbardziej wymagających sportach motorowych. Opony te mają zapewniać możliwie najwyższą siłę nacisku na podłoże podczas generowania nieziemskich prędkości. Właśnie w tym celu zaprojektowano wyraźnie szerszą konstrukcję o rewolucyjnym podwójnym bieżniku, który może się rozsuwać! Pomiędzy dwiema częściami opony znajduje się specjalnie skonstruowana turbina, która w czasie jazdy zasysa powietrze (które następnie jest wykorzystywane w razie potrzeby do zwiększenia siły nacisku na podłoże). To unikalne rozwiązanie pozwoli zwiększyć przyczepność przy najwyższych prędkościach jazdy, gwarantując maksymalne bezpieczeństwo kierowcy. No powiedzcie, kto by nie chciał spróbować?

To, w jak zastraszającym tempie możemy zauważyć postęp technologiczny, jednych zachwyca, a innych przeraża. Pewne jest, że trzeba pogodzić się z faktem, iż to, co znamy i z czego korzystamy na co dzień, nieco się zmieni. Patrząc na prototypy Hankooka mogę powiedzieć jedno – nie będzie problemu z wyborem felg do samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *