What Remains of Edith Finch – przygodowa, nietypowa gra

Już na samym początku ostrzegam, że w tekście mogą pojawić się spoilery z gry. Z góry przepraszam.

Mroczny, leśny klimat

Leśne tereny górzyste stanu Waszyngton to miejsce, z którym spędzimy kilka długich chwil. Gra opowiada o losach pewnej amerykańskiej rodziny obarczonej ciekawą klątwą. Rozgrywkę w What Remains of Edith Finch przechodzimy z perspektywy pierwszej osoby.

Eksplorujemy dom Fincha, który otacza dziki krajobraz. W środku czeka nas liniowa seria pokoi, ścieżek oraz tuneli, w których będziemy musieli się czołgać. W domu napotkamy serię pomników jego zmarłych krewnych. Co takiego wydarzyło się w wielkim domu?

Edith Finch

Edith Finch to nasza bohaterka. Jej zadaniem jest odkrycie mrocznej tajemnicy, która dotyczy jej rodziny. Chciała się dowiedzieć, dlaczego ona jako jedyna pozostała na tym świecie. Ród Finchów uciekał, jak wspominałam, przed klątwą. Pozostaje jednak pytanie, dlaczego w ogóle się pojawiła?

Dziewczyna ma swój pamiętnik, w którym opisuje wszelkie tragedie, jakie spotkały jej rodzinę. Nieszczęśliwe wypadki, utonięcia, a także liczne morderstwa. Dlaczego jednak została sama…?

Fabuła jest niezwykle prosta. Stanowi połączenie wirtualnych opowiastek, w których uczestniczymy podczas podróży przez wielki dom pełen tajnych pomieszczeń oraz rodzinnych sekretów. Dziewczyna stwierdziła, że odwiedzi go po wielu latach nieobecności. Po prostu chce sobie przypomnieć losy swoich przodków.

Nasza bohaterka została obdarowana przez matkę kluczem do najskrytszych zakątków domu. Zanurza się w przeszłość swoich rodziców, dziadków, pradziadków oraz każdej osoby z rodziny, która miała nosić pechowe nazwisko – Finch.

Ród Finchów

Już po paru chwilach zdajemy sobie sprawę, że historia rodu Finchów jest odkrywana kawałek po kawałku, w bardzo schematyczny sposób. Spotykamy na swojej drodze pamiętniki oraz liściki, które coraz bardziej rozkręcają poszczególne elementy fabuły. Właśnie wtedy zobaczymy, jak uzupełnia się rysowane przez Edith drzewko genealogiczne.  

Dom Finchów ciężko nazwać zwykłym domem. Bardziej przypomina mroczny, tajemniczy zamek. Jego bryła jest nieregularna. W każdym miejscu widać zupełnie inną strukturę, która nie pasuje do kolejnej z nią sąsiadującej. Korytarze są ciasne i zagracone. Szczerze mogłabym w takim domu mieszkać. Czasem można się zgubić między korytarzami, co zdarzyło się mi kilka razy. Czasem jednak odnosiłam wrażenie, że ktoś prowadził mnie za rączkę – od jednej opowieści do kolejnej.

Każda z tych opowieści chwyta za serce. Dodam, że twórcy bardzo na poważnie wzięli sobie do serca stworzenie tej fabuły i postarali się o to, by dokładnie zaprezentować historię bohaterów z przeszłości. Styl artystyczny i gameplay bardzo zachęca do rozgrywki. Czy ktoś z Was miał już okazję krążyć po tej wielkiej posiadłości?

Podsumowanie

What Remains of Edith Finch to tytuł do ogrania w dwie godziny. Jeśli chcecie dokładnie przeczesać posiadłość, to dodatkowa godzina Wam wystarczy. Kiedy kończyłam tytuł, stwierdziłam, że gra jest bardzo ciekawa i pozostawiła u mnie pozytywne wrażenie. Jeśli lubicie mroczne klimaty połączone z tajemnicami, to ta gra jest dla Was. Osobiście oceniam produkcję na 8/10 i z całego serca polecam ten tytuł. Wciągająca fabuła, przyjemna grafika oraz ciekawe historie bohaterów doskonale ze sobą współgrają. Jednak są też pewne minusy. Gra jest łatwa i po prostu bardzo krótka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *