Violet Evergarden – hstoria w powojennym świecie

Dla mnie historia Violet Evergarden jest piękna nie tylko ze względu na wzruszającą fabułę, ale sposób, w jakim została narysowana. Praktycznie każdy kadr mogłabym oprawić i powiesić jako obraz. Chapeau bas dla Akiko Takase, który był ilustratorem oryginalnej noweli oraz dla Mikiko Watanabe, dyrektora artystycznego serii. Oglądnie tego anime, było dla mnie olbrzymią przyjemnością.

Auto Memories Doll

Główna bohaterka była narzędziem i została wytrenowana do walki. Po utracie swojego opiekuna, z którym była silnie związana i zakończeniu wojny nie potrafi znaleźć sobie zajęcia. Zostaje więc zatrudniona w urzędzie pocztowym przez przyjaciela swojego opiekuna. Podejmuje się pracy jako „Samozapamiętująca Lalka”. Są to osoby, które na wzór maszyny do pisania sterowanej głosem zapisują myśli innych osób. Ich zadaniem jest zapisanie listu bądź pisma zgodnie z intencją klienta, a nie zapisanie jego dokładnych słów. Violet ma problem ze zrozumieniem ludzkich emocji, gdyż była ich pozbawiona przez całe swoje życie.

Podróż do wnętrza siebie

Historie przedstawione w poszczególnych odcinkach opowiadają o poszczególnych zleceniach, które musiała wykonać bohaterka. Oglądamy jej postępy i widzimy, jak zagłębiając się w emocje i uczucia innych, stara się zrozumieć co dzieje się z nią po stracie opiekuna. Violet wyróżnia się nie tylko poprzez swoją traumę i nieumiejętność rozumienia emocji. Straciła ona bowiem na wojnie również dłonie i zastąpiono je mechanicznymi protezami. W realiach anime nie jest to typowy widok i u wielu osób budzi on lęk.

Przedstawiono nam kontrast pomiędzy odbiorem Violet jako pięknej dziewczyny i momentem, gdy zdejmuje rękawiczki i okazuje się, że jest i w pewien sposób odstręczająca. Nastolatka jednak nie przywiązuje do tego wagi i nie rozumie, dlaczego reakcje na jej kalectwo są tak różne, od obrzydzenia po głębokie współczucie.

Steampunk?

Akcja anime dzieje się w fikcyjnym świecie przypominającym Europę w czasie wielkiej rewolucji przemysłowej. Kolej parowa, maszyny do pisania i migracja ludności ze wsi do miast za pracą. Te szczegóły w połączeniu z ogromną ilością detali w rysunku nadaje cudownego, wręcz bajkowego wyglądu. Pokazano również biedę, w jakiej żyją pracownicy fabryk oraz różnice majątkowe mieszkańców Leiden. Problem analfabetyzmu, z którego wynika potrzeba zatrudniania innych do pisania listów w naszym imieniu. Lęki ludności przed ponownym rozpoczęciem wojny i trudności ze znalezieniem pracy ludzi związanych do tej pory z wojną. Ogrom cierpienia i traumy, z jakimi borykają się weterani wojenni.

 

Polecam ogromnie to anime dla przeżyć estetycznych i emocjonalnych, bo ja ryczałam praktycznie co odcinek. Dla mnie opowieść o Violet Evergarden jest tak piękna i wzruszająca, że mogłaby być wzorowana na prawdziwej historii. No i kostiumy noszone przez bohaterów są przecudowne, dlatego polecam fanom stylu steampunk, vintage albo osobom lubiącym oszałamiające stroje codzienne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *