Sztuczna inteligencja i miłość? Listy miłosne napisane przez sztuczną inteligencję (AI) ChatGTP

Sztuczna inteligencja pojawia się w wielu sferach współczesnego życia. Jednak czy może wspomóc w wyznaniu uczuć ukochanej osobie? Z okazji Walentynek sięgamy po tradycyjnym list miłosny, który przez lata był powszechnym sposobem wyrażania uczuć. Tym razem sprawdzimy go w nowoczesnej odsłonie. Pomoże nam w tym słynny chatbot ChatGTP, którego poprosiliśmy o zredagowanie kilku zróżnicowanych wyznań. Ekspert językowy Babbel, Piotr Wojsznis zweryfikował czy deklaracja miłosna wygenerowana przez sztuczną inteligencję może być realną alternatywą dla tradycyjnego listu.


Chatbot to darmowe narzędzie dostępne dla każdego. Od kilku miesięcy cieszy się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród studentów i uczniów, ale także szerszej społeczności. Dzięki niemu użytkownicy w szybki sposób mogą otrzymać gotowe materiały, wypracowania czy wierszyki. Platforma do nauki języków – firma Babbel postanowiła sprawdzić i poddać analizie wygenerowane przez Chatbot listy miłosne. Pierwszy z nich to list w formie wiersza, a drugi – napisany jest prozą. Czy zatem sztuczna inteligencja to świetne wsparcie przy wyznaniu miłości? Czy wygenerowane listy mogą chwycić za serce? Jak ocenił je ekspert Piotr Wojsznis?

W jaki sposób sztuczna inteligencja (AI) może pomóc w napisaniu listu miłosnego?

Czasami brakuje nam pomysłów i słów, by wyrazić swoje uczucia. Wówczas bez końca siedzimy nad kartką papieru lub przed ekranem komputera, próbując wykrzesać romantyczną wiadomość. Sztuczna inteligencja może za nas wygenerować przynajmniej podstawę przyszłego listu. Zdania, które można dowolnie modyfikować, aby jak najlepiej oddać to, co czujemy do drugiej osoby.

Czy Twoim zdaniem wygenerowane listy miłosne nie podlegają modyfikacji?

Jeśli w 100% oddają to, co chcemy powiedzieć i przy okazji nie zawierają błędów stylistycznych i ortograficznych, mogą pozostać w niezmienionej formie.

Co zaskoczyło Cię najbardziej w eksperymencie?

Listy wygenerowane przez sztuczną inteligencję mogłyby wyjść spod czyjegoś pióra. Są napisane w sposób naturalny, gdzie podmiot i orzeczenie znajdują się we właściwym miejscu, a dobór słów jest jak najbardziej „ludzki”. Ten eksperyment jest zaskakujący i nieco przerażający.

Czy wygenerowane przez AI listy miłosne mogą spełnić oczekiwania osób, które je dostaną?

To zależy od odbiorcy takiego listu. Jeśli ktoś oczekuje wiersza pełnego metafor i innych środków stylistycznych, może się rozczarować. Jeśli jednak odbiorca listu liczy przede wszystkim na szczery komunikat, który doskonale opisuje emocje panujące w związku, list napisany przez AI może być strzałem w dziesiątkę.

Czy Twoim zdaniem wygenerowany list miłosny może zawierać osobiste wyznanie?

Jeśli nasza instrukcja zawiera taką informację, sztuczna inteligencja z pewnością może wygenerować osobiste wyznanie. W końcu nawet „Kocham Cię” może dla niektórych mieć wyjątkowo osobisty charakter.

Czy oceniasz listy wygenerowane przez AI jako osobiste czy jednak są bardzo generyczne?

Każdy z tych listów może być osobisty, jeśli szczerze opisuje emocje. Niekiedy ciężko nam zinterpretować i nazwać uczucia, które pojawiają się w stosunku do drugiej osoby. Wiemy, że ją kochamy, lecz nie potrafimy powiedzieć nic więcej. Dlatego zwrot typu „Kocham Cię” może okazać się strzałem w dziesiątkę, bez konieczności dopowiadania czegoś więcej.

Jakie są Twoim zdaniem cechy dobrego listu i czy AI je uwzględniło?

Każdy list miłosny powinien być szczery i doskonale odzwierciedlać emocje autora. Może być krótki lub długi, pisany wierszem lub prozą. Na kartce papieru lub w SMSie. Musi jednak wypływać z serca.

Czy w dobie komunikacji obrazkowej listy miłosne mają nadal znaczenie?

Uważam, że listy miłosne w formie papierowej odeszły do lamusa. Jednak wiadomości wirtualne wciąż mają się dobrze. Co prawda ich forma jest krótsza, ale dopuszcza wszelkie środki wyrazu. W SMSie możemy być równie romantyczni, co w liście pisanym gęsim piórem. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia i zasób słów.

Jak wynika z powyższej analizy, zaawansowane mechanizmy AI mogą pomóc nam w wyrażeniu uczuć w formie listu, ale nie zastąpią też mocy i siły, jaką niosą ze sobą dwa proste słowa: Kocham Cię. To w jaki sposób wyrażamy naszą miłość bliskiej osobie w Walentynki zależy tylko od nas samych.

Jak wyglądają listy miłosne wygenerowanego przez ChatGTP?

List nr. 1

Zapytanie: Chciałbym napisać swojej dziewczynie wiersz, piękny rymowany wiersz miłosny.

Moja dziewczyno ukochana,
Serce moje skacze z radości,
Gdy wspominam nasze chwile,
W których byłaś przy mnie.
Twój uśmiech jest dla mnie słonecznym blaskiem
Twoje oczy to ocean, w którym chcę się zatopić
Twoje serce to miejsce, gdzie chcę być na zawsze
W którym czuję się bezpiecznie i kochany.
Kocham Cię mocno i bezgranicznie,
Jesteś dla mnie jedyną i wyjątkową.
Chcę być z Tobą na zawsze
I zawsze Cię kochać.
Z miłością
[Twoje imię]

List nr. 2

Zapytanie: Zakochałam się w chłopaku i chcę z okazji Walentynek powiedzieć mu, że się zakochałam.

Drogi (imię),

Chcę Cię poinformować, że odkąd Cię poznałam czuję coś wyjątkowego. Jesteś dla mnie niezwykle interesujący i przyciągasz moją uwagę swoim poczuciem humoru i dobrym sercem. Zakochałam się w Tobie i nie wyobrażam sobie życia bez Ciebie. Chcę być z Tobą spędzić z Tobą każdą chwilę. Dziś, w Dzień Walentynek chcę Ci powiedzieć, jak bardzo Cię kocham. Chcę, byś wiedział, że jesteś dla mnie ważny i że chcę być z Tobą na zawsze.

Z miłością [Twoje imię]

Co o tym sądzicie? Jest to jakaś pozytywna opcja na przyszłość? Czy zabije całkowicie ludzką kreatywność i wszystko stanie się „sztuczne”?

źródło: informacja prasowa 24/7Communication

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *