Robot-ochroniarz trafił na konsole – ENCODYA

Cyberpunkowa przygodówka point-and-click ENCODYA jest już dostępna jest na konsole Nintendo Switch, Xbox One i PlayStation 4. Chaosmonger Studio postanowiło „przedłużyć” historię swojego krótkometrażowego filmu animowanego Robot Will Protect You, tworząc grę. Twórcy opowiadają historię młodej, osieroconej dziewczyny o imieniu Tina, która została rzucona “wilkom” na pożarcie. Watahą jest to bezlitosne, rozgniewane społeczeństwo Neo Berlina 2062 r., żyjące w nędzy i w szponach megakorporacji. 9-latka nie jest pozostawiona w tym świecie sama, a towarzyszy jej potężny, mechaniczny przyjaciel – SAM-53, budzący skojarzenia ze Stalowym Gigantem z kultowej animacji Brada Birda. To na ich ramionach spoczywa najważniejsze z zadań – ocalić cały znany im świat.


Przygody Tiny i SAM-a-53 odbywają się w różnorodnych lokacjach, a każda z nich wypełniona jest przedziwnymi robotycznymi stworzeniami. Nie brakuje również groteskowych postaci ludzkich. Rozwiązując zagadki i wymieniając ze sobą spostrzeżenia na temat otaczającego ich świata, odkrywają, co znaczy żyć pełnią życia w świecie, który zdaje się pozbawiać każdego sensu istnienia. ENCODYA stara się uchwycić uroczy i pełen zadumy styl Studia Ghibli łącząc go z bladerunnerowym klimatem i otoczeniem.

Akcja toczy się w Neo Berlinie w okolicach 2062 roku. Miasto to jak na cyberczas przystało, jest dość ponure, a jego mieszkańcy zmagają się z uzależnieniem od wirtualnej rzeczywistości. Wcielając się w rolę Tiny lub robota SAM-a 53, będziemy musieli rozwiązać mroczne zagadki i odkryć drugie dno, jakie stoi za problemami mieszkańców futurystycznej metropolii. Między postaciami można przełączać się w dowolnym momencie.

Tytuł jest jednocześnie listem miłosnym do klasyki gatunku i nawiązuje zarówno do klasyków, takich jak Beneath a Steel Sky, jak i do książki Autostopem przez galaktykę. ENCODYA podejmuje takie tematy, jak kseno- i robofobia, kultura influencerska, walka klas i wpływ megakorporacji na kształtowanie rzeczywistości.

Główne cechy gry

źródło: informacja prasowa better. gaming agency

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *