Razer Zephyr już w sprzedaży

Maska Razer Zephyr jest już dostępna po kilku miesiącach ulepszania funkcji i testów beta z fanami marki. Wczoraj wieczorem na razer.com ruszyła sprzedaż w dwóch konfiguracjach. Najbardziej podstawowy zestaw kosztuje 99,99 dolarów: zawiera maskę, torbę, kabel ładujący USB-C, spray przeciwmgielny i trzy zestawy wymiennych filtrów N95, z których można korzystać przez dziewięć dni. Więcej filtrów jest dostępnych w wersji za 149,99 dolarów, która zawiera wszystko to, co zestaw podstawowy. Dodatkowo znajdziemy w nim 33 zestawy filtrów na 99 dni. Można również kupić same filtry w zestawach po 10 sztuk za 29,99 dolarów, co zapewnia 30 dni użytkowania maski. Jednak, pozostaje pytanie: czy nadal są dostępne?


https://twitter.com/Razer/status/1451413025529942020

Zephyr to zupełnie inny rodzaj produktu Razera i może okazać się jednym z najważniejszych do tej pory. Marka znana jest głównie z akcesoriów i komponentów komputerowych, które służą do rozrywki. Maska Zephyr ma na celu utrzymanie zdrowia ludzi (przy nie mniejszym oświetleniu diodami LED RGB). Doprowadziło to do nieco kłopotliwego – ale mimo to dużego – przyjęcia na CES 2021, ponieważ firma historycznie prezentowała swoje koncepcje związane z grami, takie jak trzyekranowy laptop, wspaniały, modułowy koncept komputera stacjonarnego i wiele innych.

Czy chroni przed pandemiczną chorobą?

Niektórzy postrzegali ogłoszenie Zephyra w styczniu jako sztukę mającą na celu wykorzystanie globalnego kryzysu. W przypadku Razera nie pomogło to, że początkowo nie miał żadnego certyfikatu potwierdzającego, że maska będzie bezpieczna w przypadku pandemii. No i nadal go nie ma. Maska jest zarejestrowana w FDA, co oznacza, że FDA wie o istnieniu produktu, jednak nie wspiera jego skuteczności. Razer twierdzi, że nie jest to urządzenie medyczne ani sprzęt ochrony osobistej (PPE) i nie został specjalnie przetestowany pod kątem COVID-19. Maska jest aktualnie sprzedawana jako oczyszczacz wdychanego przez użytkowników powietrza.

Filtry N95 zastosowane w masce mają 99% BFE (skuteczność filtracji bakterii). Firma twierdzi, że maska może filtrować 99% cząstek powietrza o wielkości 0,3 mikrona. Poziom ochrony zapewniany jest zarówno dla powietrza, które wdychamy, jak i powietrza, które wydychamy. Cząsteczki wirusa są mniejsze niż 0,3 mikrona, dlatego nie ma pewności, że produkt ochroni nas przed chorobą.

Nieskomplikowana maska

Aby założyć filtry, wystarczy zdjąć magnetycznie przymocowane zaślepki dwóch zaworów powietrza i włożyć je tak, by czarna część skierowana została w stronę maski. Jest jeszcze jeden filtr, który wkłada się pod przezroczyste plastikowe okienko. Każdy zestaw filtrów klasy N95 może być używany do 72 godzin. Po upływie tego czasu przestają być skuteczne w procesie filtracji.

Zephyr wyróżnia się stylem i funkcjami, których zwykle nie widać w przeciętnej masce. Wygląda jak futurystyczna maska gazowa, z Chroma RGB na krawędziach wlotu i wylotu powietrza. Diody LED są głównie na pokaz, jednak są również reklamowane jako funkcja ułatwień w komunikacji, ponieważ współpracują z przezroczystym oknem zakrywającym usta. Mogą teoretycznie umożliwić czytanie z ruchu warg i przechwytywanie bardziej niewerbalnych wskazówek, które zwykła maska może ukryć.

Uwolnij oddech

Dla tych, którzy czują, że nie mają wystarczającego przepływu powietrza, Zephyr oferuje wentylatory w pobliżu filtrów, które mają ułatwić oddychanie. Przycisk na masce może włączać wentylatory i przełączać je pomiędzy dwiema prędkościami: 4200 i 6200 obrotów na minutę. W dolnej części jamy ustnej znajduje się trzecia komora powietrzna, jednak jest ona całkowicie bezużyteczna.

Zephyr wyposażono w dwa paski która, dzięki którym pasuje na każdą głowę (jeden pasek na szyję i pasek z mechanizmem mocującym z tyłu głowy). Zarówno paski, jak i elementy dotykające nosa i podbródka z przodu są pokryte silikonem. Elementy silikonowe, które dotykają twarzy, można usunąć, aby ułatwić czyszczenie. Razer ostrzega jednak przed wycieraniem wewnętrznej strony plastikowego okna, ponieważ może to zepsuć powłokę przeciwmgielną, która ułatwia zobaczenie ust.

I żadnej rozrywki…?

Razer początkowo obiecał zainstalować wzmacniacze i głośniki w Zephyr, by wzmocnić głos rozmówcy. Niestety ta funkcja nie znalazła się w produkcie pierwszej generacji. Według Razera wyeliminowanie tej funkcji pozwoliło Zephyrowi dodać większe zawory powietrzne i wydłużyć żywotność baterii. Nie wyklucza to jednak pojawienia się tej funkcji w przyszłych modelach.

Zephyr może być obsługiwany całkowicie za pomocą wbudowanych przycisków. Obsługuje również łączność Bluetooth do sterowania oświetleniem RGB za pomocą aplikacji Zephyr na Androida i iOS. Wbudowana bateria ma wytrzymać do 8 godzin na jednym ładowaniu – jeśli nie używamy żadnego oświetlenia, a wentylatory działają na najniższym ustawieniu.

https://youtu.be/tP_rbaHPkes

Chcielibyście maskę, która przyciąga wzrok każdej osoby jaką miniecie na ulicy? Ja bym ją chciała głównie dlatego, że mogłabym się poczuć jak w dziwnym Mortal Kombat. Filtry jednak sprawiają, że korzystanie z niej będzie drogie niczym tankowanie samochodu benzyną do pełna.

źródło: theverge.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *