Premiera Diuny w najbliższy piątek!

Jesteście ciekawi jak zaprezentuje się Diuna? Bo ja bardzo! O zbliżającej się premierze informowałam już na początku roku, w tym artykule. 22 października 2021 długo wyczekiwana produkcja pojawi się w kinach. Kto z Was wybiera się na seans pełen akcji, efektów i doskonałej gry aktorskiej?


Spotkałam się już z kilkoma głosami, że Diuna to Gra o Tron rozgrywana w kosmosie. Gdyby bardziej się nad tym zastanowić, można doszukać się pewnego sensu w tym stwierdzeniu. Powieść Herberta porusza wyjątkowo wiele różnych wątków. Jest to m.in. imperializm, kolonializm, ekologia, brutalność wojny i tym podobne. Zawarcie ich wszystkich w formie filmu okazuje się nie lada wyzwaniem. Jeżeli mieliście okazję zapoznać się z książką, nie oczekujcie wiernego odwzorowania na dużym ekranie. Ciężko byłoby nie doszukać się kilku zmian, nawet bohaterach, jednak ekranizacje rządzą się swoimi prawami.

Reżyserem filmu jest Denis Villeneuve, znany ze stworzenia tytułów takich jak Blade Runner 2049Nowy początekLabirynt czy także Pogorzelisko. Operatorem został Greig Fraser, a za scenariusz odpowiadają Eric Roth (Forrest Gump, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona) oraz Jon Spaihts (Prometeusz, Doktor Strange). Współpracował z nimi również sam reżyser filmu.

Diuna rozgrywa się w odległej przyszłości (24. tysiąclecie). Ród Atrydów zamieszkuje oceaniczną planetę Kaladan i przygotowuje się do podróży na piaszczyste Arrakis. Padyszach Imperator Shaddam IV oddaje pustynną planetę w lenno Leto I Atrydze. Przejmuje on władzę po 80. letnim panowaniu bezwzględnych Harkonnenów. Arrakis, inaczej Diuna, stanowi jedyne źródło melanżu – silnie uzależniającej, życiodajnej i zmieniającej człowieka przyprawy. Jest to niezwykle cenna substancja – kto kontroluje przyprawę, kontroluje wszechświat. W filmie nie zabraknie politycznych machinacji, zdrad, proroczych wizji, religijnego fanatyzmu i wątków natury ekologicznej.

Obsada aktorska

Film Diuna pełen jest znakomitych osobistości ze świata kina. W obsadzie znaleźli się Timothee Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin, Stellan Skarsgard, Dave Bautista (<3), Sharon Duncan Brewster, Stephen McKinley Henderson, Zendaya, Chang Chen, David Dastmalchian, Charlotte Rampling, Jason Momoa oraz Javier Bardem. Jeżeli dobrze pamiętacie, premiera zaplanowana była na grudzień ubiegłego roku, jednak uniemożliwiła ją pandemia COVID-19.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *