Para kontra alergia – Laurastar

W naszych czasach każdy ma wśród swoich bliskich alergika lub sam jest na coś uczulony. Według aktualnych statystyk objawy różnych alergii występują u 40% Polaków. Najczęściej uczulające alergeny wziewne to roztocza kurzu domowego. W przeciwieństwie do uczulenia na pyłki, walka z roztoczami trwa cały rok. Wprawdzie trudno jest całkowicie je wyeliminować z naszego otoczenia, ale można ograniczyć ich ilość. W pozbyciu się ich pomaga m.in. Ultradelikatna Sucha Para (DMS), wykorzystywana w urządzeniach do prasowania Laurastar.


Roztocza są wszędzie, nawet w najczystszych domach. Jak je rozpoznać? Są kuzynami pajęczaków o mikroskopijnych rozmiarach (mniej niż 0,5 mm) i żyją od 2 do 3 miesięcy. Rozmnażają się bardzo szybko, gdy tylko znajdą dogodne warunki, czyli między 65 a 80% wilgotności i temperaturę między 20 a 30 stopni. Ich pożywieniem są komórki naszego złuszczonego naskórka. Jedna osoba w ciągu doby dostarcza około 1,5 g naskórka, co jest wystarczającą ilością pożywienia dla wielu tysięcy osobników na okres 3 miesięcy. Gdzie gromadzą się roztocza? Najczęściej w poduszkach, kołdrach, materacach i sofach, dywanach, zasłonach, a także w odzieży.  Potocznie nazywamy je „kurzem domowym”, a alergia na kurz to właśnie alergia na roztocza.

Najczęstsze objawy uczulenia

Według szacunków średnio co czwarty człowiek na świecie wykazuje objawy alergii na roztocza. Wdychanie ich wywołuje objawy ze strony układu oddechowego, takie jak nieżyt nosa, zapalenie spojówek czy astma i jej odpowiedniki (suchy kaszel, nawracające zapalenie oskrzeli itp.). Z kolei kontakt roztoczy ze skórą powoduje wypryski, a nawet sprzyja rozwojowi atopowego zapalenia skóry. By potwierdzić uczulenie na kurz domowy, można przeprowadzić test u alergologa. Objawy wywoływane przez roztocza są bardziej nasilone jesienią i utrzymują się do zimy, kiedy mieszkania są mniej wentylowane i bardziej ogrzewane.

Higiena przede wszystkim!

Co robić by wyeliminować roztocza? Należy regularnie sprzątać dom, często zmieniać prześcieradła, codziennie wietrzyć pomieszczenia w celu zmniejszenia wilgotności i utrzymywać temperaturę poniżej 20°C. Wszystkie tkaniny w domu, m.in. odzież, pościel czy zasłony trzeba jak najczęściej prać. Pamiętajmy, że alergenów nie wyeliminujemy poprzez pranie w niskich temperaturach. Ułatwia to ich przenoszenie się z jednego materiału na drugi. Pralkę trzeba nastawiać na 60 st., gdyż larwy roztoczy są niszczone dopiero przy 58 stopniach. Alergicy powinni uważać na powszechnie dostępne środki chemiczne przeciw roztoczom, które, nawet jeśli wykazują skuteczność, nie są wolne od toksyczności. Z kolei naturalne preparaty oparte np. na olejkach eterycznych mogą wywołać skutki uboczne w postaci np. podrażnień dróg oddechowych.

Para niszczy roztocza

Naturalnym i najlepszym, nieinwazyjnym rozwiązaniem jest Ultradelikatna Sucha Para (DMS) wykorzystywana w parownicach, systemach do prasowania i generatorach pary Laurastar. Powstaje ona po dwukrotnym przegrzaniu wody. Najpierw w generatorze pary, a następnie, po osiągnięciu temperatury 100 stopni w żelazku. Dzięki temu, że ma ona zwiększoną objętość, to szybciej i skuteczniej rozprowadza się na tkaninie w porównaniu do pary mokrej.

DMS jest wyrzucana z prędkością 15m/s, co pozwala molekułom wody, przekształconym uprzednio w gaz, przeniknąć przez warstwy materiału. Przekazuje w ten sposób włóknom swoje ciepło i energię i eliminując tym samym 100% roztoczy oraz 99,9% wirusów i bakterii. Działanie higienizujące i dezynfekujące pary Laurastar potwierdzają badania niezależnych laboratoriów, prowadzone w latach 2017-2020.

źródło: informacja prasowa Laurastar / Rumour

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *