Photo by Raphaël Biscaldi on Unsplash

Masz dobrą kartę graficzną? Pomóż walczyć z wirusem!

Słyszeliście kiedyś o Folding@home?

To stary jak świat projekt, który wykorzystuje nieużywany procent mocy procesora i/lub karty graficznej, do obliczeń matematycznych pomagających medycynie. Komputery mogą zajmować się symulacjami zwijania białek, czy prototypowaniem leków.

Głównie projekt zajmuje się opracowywaniem leków na raka, Alzheimera, Parkinsona czy Ebolę – choć to i tak nie wszystkie. Pełną listę znajdziecie na specjalnej podstronie.

Twórcy Folding@home uruchomili ostatnio projekt, który pomoże w walce z Coronavirusem. Post pojawił się na Reddicie PCMasterRace, gdzie statystycznie ludzie mają najwięcej mocy obliczeniowej, by pomóc. Do wsparcia zachęca również Nvidia.

Listę wymagań dla procesorów i kart graficznych znajdziecie:

Choć w skrócie: jeśli macie części nowsze niż 5 lat, to będzie działać.

To niewielki koszt dla nas, a może naprawdę pomóc. Ustawcie sobie Folding@home na noc albo ten czas, kiedy idziecie robić obiad, grać na konsoli czy oglądać seriale na innym urządzeniu.

No i przede wszystkim – trzymajcie się tam w domach!


Przy okazji pamiętajcie, o wirusie czytajcie TYLKO w oficjalnych źródłach.

Dla prostych danych, zajrzyjcie tu, na mapę i statystyki. Na dole znajdziecie źródła tych danych. Sporo informacji znajdziecie na stronie CDC, jeśli chcecie wykresy i tabelki okraszone paragrafami tekstu, to na stronie WHO są dzienne raporty.

Dla danych specyficznie dla Polski, udajcie się na strony rządowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *