Photo by Raphaël Biscaldi on Unsplash

Masz dobrą kartę graficzną? Pomóż walczyć z wirusem!

Słyszeliście kiedyś o Folding@home?

To stary jak świat projekt, który wykorzystuje nieużywany procent mocy procesora i/lub karty graficznej, do obliczeń matematycznych pomagających medycynie. Komputery mogą zajmować się symulacjami zwijania białek, czy prototypowaniem leków.

Głównie projekt zajmuje się opracowywaniem leków na raka, Alzheimera, Parkinsona czy Ebolę – choć to i tak nie wszystkie. Pełną listę znajdziecie na specjalnej podstronie.

Twórcy Folding@home uruchomili ostatnio projekt, który pomoże w walce z Coronavirusem. Post pojawił się na Reddicie PCMasterRace, gdzie statystycznie ludzie mają najwięcej mocy obliczeniowej, by pomóc. Do wsparcia zachęca również Nvidia.

Listę wymagań dla procesorów i kart graficznych znajdziecie:

Choć w skrócie: jeśli macie części nowsze niż 5 lat, to będzie działać.

To niewielki koszt dla nas, a może naprawdę pomóc. Ustawcie sobie Folding@home na noc albo ten czas, kiedy idziecie robić obiad, grać na konsoli czy oglądać seriale na innym urządzeniu.

No i przede wszystkim – trzymajcie się tam w domach!


Przy okazji pamiętajcie, o wirusie czytajcie TYLKO w oficjalnych źródłach.

Dla prostych danych, zajrzyjcie tu, na mapę i statystyki. Na dole znajdziecie źródła tych danych. Sporo informacji znajdziecie na stronie CDC, jeśli chcecie wykresy i tabelki okraszone paragrafami tekstu, to na stronie WHO są dzienne raporty.

Dla danych specyficznie dla Polski, udajcie się na strony rządowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *