Dark/web – recenzja cyberhorroru

Nie wiem, czy wiecie, ale Cyber Horrory, to w sumie całkiem ciekawy podgatunek, który powinien zainteresować zarówno entuzjastów strachu na ekranie, jak i tych, którzy lubią technologię.

Dark/web to jeden z najnowszych seriali, które globalnie trafiły do katalogu Amazon Prime Video. Jest to antologia, trochę na siłę opakowana w wątek spajający poszczególne historie. Ale od początku.

Serial liczy osiem odcinków, trwających między 27 a 67 minut – spora różnica, prawda? Chyba po tym najłatwiej poznać, gdy coś przygotowywane jest do wypuszczenia jedynie w usługach streamingowych, a nie w „normalnej” telewizji. W produkcji nie zobaczymy znanych aktorów. Jasne, przewiną się ludzie, których gdzieś-tam widzieliśmy. Dla mnie byli to Brandon Scott (z dwóch sezonów Channel Zero) oraz Hannah Marks (Amanda z Dirka Gently’ego).

Fabuła

Grupka przyjaciół z liceum zaczyna dostawać maile od koleżanki, której nie widzieli co najmniej kilka lat. W wiadomościach znajdują się załączniki, a w nich opowiadania. Każde z opowiadań jest nam przedstawione w formie filmiku o średniej długości. Historie te są właśnie cyberhorrorami. Część z nich warta by była nawet odcinka w Black Mirror. Sporo jest o mediach społecznościowych, o tym, jak mogą zrujnować nam życie. Trochę dystopijnych opowieści o nowych metodach randkowania i poznawania ludzi do… różnych innych celów. I chociaż gra aktorska nie powala w większości przypadków, to potrafią one niesamowicie wciągnąć.

Choć w Black Mirror historie stymulują nasze szare komórki i każą się zastanawiać, czy to przyszłość, której chcemy, tutaj scenariusze są raczej czarno-białe. Ale to nic! Nadal to ciekawe kawałki.

Najbardziej w tym wszystkim zawodzi wątek spinający poszczególne odcinki. I to tak poważnie zawodzi. Przez pierwsze sześć odcinków zastanawiałam się, dlaczego to ma tak słabe oceny – uwierzcie, zrozumiałam. Mimo to piszę o tym serialu, bo jest dobry, poza tą nieszczęsną końcówką.

Cyber…

Nie wiem, czy Was też, ale mnie takie tematy ogólnie skłaniają do myślenia. Gdzie zaczyna się granica między naszą prywatnością, a tym, co wrzucamy w social media. Między interakcjami, znajomościami, a staniem się niewolnikiem trzymanych w rękach urządzeń…

Ale to temat na inny dzień.


Serial obejrzycie na Amazon Prime.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *