Your Story | recenzja

Co powiecie na historię z elfami i rodziną królewską, w której to Wy decydujecie o przebiegu zdarzeń i dalszej historii? Takie właśnie jest Your Story, które oferuje ciekawą narrację i bogatą w plot twisty przygodę. Pokrótce przedstawię Wam, jak prezentuje się gra, a efekty możecie sami sprawdzić na Steamie.


Your Story to tytuł z gatunku visual novel. Jest bardzo ciepłą opowieścią o dojrzewaniu, w której śledzimy losy głównej bohaterki imieniem Lia. Jest ona półelfką, która całe swoje życie do tej pory spędziła wyłącznie w karczmie rodziców. To jednak ma się niedługo zmienić. Lia będzie musiała odnaleźć siebie i rozwiązać kilka tajemnic wyspy, na której od zawsze mieszka. W grze nie wcielamy się bezpośrednio w jej postać, ale w jej wewnętrzny głos. Czasami musimy wchodzić w dialog z nastoletnią bohaterką i w ten sposób kształtować jej decyzje oraz samo zakończenie historii. Premiera odbyła się 19 stycznia 2023. Za powstanie tytułu odpowiada GameLoad.

Lubiany świat fantasy

Sami przyznacie, że produkcje w tym klimacie cieszą się dużą popularnością. Cała historia rozgrywa się w malowniczym świecie, który nie posiada swojej lokalnej nazwy. Poruszamy się po tawernie, wiosce, doku, lesie i polanie, w których wydarzy się najwięcej ciekawych rzeczy. Takie połączenie z możliwością kreowania historii jest bardzo ciekawe i sprawia, że elfy też mogą kochać – wszystkich. Nie ukrywam, że sposób rozgrywki przypadł mi do gustu, choć dialogi czasem trwały dla mnie zbyt długo.

Barwni bohaterowie ze swoimi przygodami

Każdy z bohaterów, których spotkamy w grze, wnosi swoją historię do świata Lii, przywracając wspomnienia lub pomagając jej poznać nieco świata. W końcu dziewczyna jest nieco nieśmiała, jednak wewnętrznie pragnie zmian w swoim życiu. Nie zabraknie opiekuńczych rodziców: matki Seleny i ojca Zorna. W końcu pracuje z nimi cały czas. Pojawi się księżniczka, zalotny Meamir, Hilda czy też Citrian. Każda z tych postaci jest bardzo ważnym elementem naszej decyzyjności w kolejnych chwilach przygód Lii.

Całość jest nieskomplikowana

Your Story można potraktować jak książkę, której historie i zakończenie możemy wykreować sami. Kilkukrotnie w trakcie rozgrywki, która w większości polega na klikaniu i czytaniu kwestii, zdarzy się nam dokonać złego wyboru. Wtedy po prostu gra cofnie nas ponownie do możliwości ponownego podjęcia decyzji w poprzednim miejscu. Zdarzyło mi się przedwcześnie zabić naszą bohaterkę, no ale to wszystko z czystej ciekawości.

W lewym górnym rogu ekranu gry znajdziemy notatnik, który podpowiada nam, co mamy zrobić w danym momencie (zadania główne oraz wątki poboczne). Oczywiście Lia wraca do swojego pokoju, by pójść spać, jednak przed odpoczynkiem ma swoje zadania do wykonania – i nie jest to tylko organizacja uczty w Tawernie i zapoznawanie się z wulgaryzmami w trakcie dialogów.

Love story?

Oj tak, nie jedno i nie dwa. Tego się nie spodziewałam. Myślałam, że po pocałunku z jednym bohaterem, pocałunki z innymi nie będą już możliwe. No to się zdziwiłam, że w jednej linii fabularnej takich ruchów można było wykonać więcej (no ok, chciałam trochę osiągnięć na Steamie zgarnąć). Całe szczęście, że gra pozwala nam na zapis w dowolnym momencie i można jeden wątek przechodzić na kilka różnych sposobów. Szkoda, że zorientowałam się po fakcie. Z tym kilkukrotnym przechodzeniem.

Słów kilka o grafice i muzyce w grze Your Story

Gra jest naprawdę przyjemna dla oka. Malowany styl przypadł mi do gustu i pasował do całego klimatu stworzonej historii. Oczywiście wszystko, co w danym momencie znajduje się w tle, jest lekko rozmyte, jednak w niczym mi to nie przeszkadza. Najważniejsze jest to, co na pierwszym planie. Duża ilość kolorów i ciekawe rozwiązanie dla kursora zamienionego w kwiat to zdecydowany plus dla tytułu.

Jeżeli chodzi o muzykę, to towarzyszy nam przez cały czas. Wraz z narracją zmienia się z bardziej dynamicznej i niepewnej, w radosną i spokojną. Ciągle niestety powtarza się ta sama linia melodyczna. Szkoda, że postacie nie mówią kompletnie nic i całość została oparta jedynie na tekstach. Dla jednych może to być atut, dla kogoś innego – męcząca i żmudna sprawa.

Podsumowanie

Your Story to wizualna opowieść o życiu nastolatki żądnej zmian. Chce przeżyć przygody, odnaleźć miłość oraz przyjaźń. Całość wizualnie prezentuje się bardzo dobrze, a przygotowane zakończenia pozwalają na eksplorowanie fabuły na kilka sposobów – choć zakończenia mogą nieco rozczarowywać. Są elfy, jest księżniczka z zieloną krwią w żyłach, są krasnoludy, więc klimat fantasy jak najbardziej został zachowany. Choć możliwość romansu dosłownie z każdym i pojawiające się wulgaryzmy nie do końca były potrzebne (wręcz odniosłam wrażenie, że zostały dodane na siłę), to jeżeli macie ochotę na ponad godzinną historię, możecie spróbować zmierzyć się z życiem Lii. No, a samo zakończenie? Zaskakuje.

Dziękujemy firmie better. gaming agency za dostarczenie kodu recenzenckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *