Opera GX – przeglądarka gamingowa

Kto by pomyślał, że doczekamy się gamingowej przeglądarki Internetowej i to od Opery. Jest to pierwsza taka przeglądarka, stworzona po to, by towarzyszyć graczom. Zawiera unikatowe funkcje, które pomogą nie tylko efektywniej grać, ale i surfować po Internecie.


Nowa przeglądarka Opery pozwala na optymalizację wydajności sprzętu, z którego korzystamy. Zastosowana w niej funkcja GX Control pozwala ręcznie ustawić ile pamięci RAM, mocy procesora i przepustowości sieci może używać przeglądarka. Coś, czego Chrome powinno się nauczyć.

Limiter sieci, RAMu i CPU

Co to takiego ten limiter sieci? Umożliwia on ręczne wyznaczenie dopuszczalnych limitów wysyłania i pobierania danych, określających jaką część przepustowości sieci może używać nasza gamingowa przeglądarka. Opera GX przestrzega tych ograniczeń – w efekcie gra lub transmisja strumieniowa działa znacznie płynniej. Sprawdzi się również wtedy, gdy chcemy zagrać bez lagów.

Limiter RAMu pozwala określić nasm, ile pamięci ma używać przeglądarka. Domyślne ustawienie parametru stanowi próbę uzyskania równowagi pomiędzy zużyciem pamięci i komfortem podczas pracy przed monitorem. Przeglądarka będzie próbowała używać mniej pamięci niż wyznaczona ilość, ale potraktuje priorytetowo obsługę użytkownika. I tu ciekawostka – Opera GX nie przekroczy ustawionego limitu, nawet jeśli miałoby to pogorszyć jakość przeglądania.

Ostatni limiter CPU pozwala natomiast określić ile mocy obliczeniowej procesora może używać przeglądarka, by zarezerwować resztę na granie. Czyli prościej mówiąc – optymalizacja, optymalizacja i jeszcze raz optymalizacja.


W Operze GX umieszczono bezpośredni dostęp do Twitcha w pasku bocznym. By było ciekawiej, w przeglądarce znajduje się również GX Corner – miejsce z najlepszymi ofertami, najnowszymi premierami gier i wiadomościami o grach.


Przeglądarka charakteryzuje się efektami dźwiękowymi, które zostały skomponowane we współpracy z Rubénem Rincónem i zespołem Berlinist. Niedawno otrzymali nominację do nagrody BAFTA Games Awards za oryginalną ścieżkę dźwiękową do gry Gris. Gdyby tego było mało, Opera GX umożliwia użytkownikom dostosowanie przeglądarki do własnych potrzeb poprzez wybór koloru podświetlenia, animacji na stronie startowej czy też motywów.

Jest też coś, co mnie bardzo przypada do gustu, jeżeli chodzi o wbudowane funkcje. Przeglądarka została wyposażona we wbudowane najpopularniejsze komunikatory: Facebook Messenger, Telegram, Vkontakte i WhatsApp. A, że używam komunikatorów przez większość czasu, skłania mnie to do przetestowania. Nie ukrywam, może to być znacznie wygodniejsze niż przełączanie pomiędzy aplikacjami i kartami przeglądarki.

Inne przydatne funkcje

Opera GX oferuje również odłączanie okien wideo – karta z filmem pozostaje widoczna w okienku unoszącym się nad kartami i innymi aplikacjami. Blokowanie reklam zostało wbudowane, więc nie musimy się martwić o inne dodatkowe wtyczki, które pozwolą nam ominąć wyskakujące znienacka okienka. Bezpłatna, niewymagająca logowania i nieograniczona funkcja VPN w przeglądarce – bo wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie i mieć odrobinę prywatności – nawet w Internecie.


Przeglądarka gamingowa od Opery jest już dostępna do pobrania! Jeżeli chcecie sprawdzić, czy jest to coś, co się Wam przyda, wystarczy kliknąć tutaj i zobaczyć pełną prezentację.

źródło: opera.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *