Marzy Ci się remont? Zagraj w Tools Up! | recenzja

Uwierzcie mi – czeka Was super zabawa w Tools Up!. Gra jest banalnie prosta. Możemy cieszyć się z rozgrywki samemu lub w maksymalnie 4 graczy. W tym tytule wcielamy się w ekipę remontową. Zapoznajemy się z planem remontu oraz z wymaganiami naszego klienta. Trzeba spełnić wszystkie jego zachcianki, a na koniec posprzątać cały bałagan. To jak, chcecie zostać Bobem Budowniczym? Ja zostałam, na swoim Xboxie.


Tools Up! to zabawna towarzyska gra kooperacyjna, której tematyka skupia się głównie wokół renowacji przeróżnych domów. Całość przypomina mieszankę gier takich jak House Flipper i Overcooked. Jako gracz zgodnie z wytycznymi klientów odnawiamy pomieszczenia i testujemy swoją umiejętność współpracy. Za tytuł odpowiadają oczywiście nasi zdolni Polacy – studio The Knights of Unity i firma All in! Games. Premiera tytułu odbyła się 3 grudnia 2019.

Wykańczamy dom, nie klienta!

W grze mamy do pokonania 30 poziomów, które należy ukończyć w określonym czasie. Oczywiście można również grać w trybie bez liczonego czasu – wtedy można na spokojnie robić remont. Jednak jest mały haczyk w tym wszystkim. Musimy zrobić maksymalnie najwięcej prac, by gra uznała remont za ukończony. Za odhaczanie elementów z projektu otrzymujemy punkty, które z kolei przekształcają się w gwiazdki. Maksymalnie możemy otrzymać trzy. Warto się starać, gdyż otrzymujemy wtedy możliwość odblokowania zupełnie nowych bohaterów. Rozgrywka na czas w żadnym stopniu nie wpływa na jej trudność – osobiście uważam to za miły dodatek, który bardzo motywuje do posprzątania nawet ostatniej plamy po farbie.

Co nas jeszcze może spotkać?

Na samym początku gry odnosimy wrażenie, że tytuł traktuje nas z wyrozumiałością i daje nam szansę na zapoznanie się z podstawowymi mechanikami rozgrywki. Kiedy staramy się opanować malowanie ścian i układanie dywanów, z każdym wyższym piętrem apartamentowca tempo rozgrywki wzrasta. Jednak, na całe szczęście, dzieje się to powoli. Remonty będziemy musieli wykonywać również w czasie deszczu, kiedy powstają kałuże, o które możemy się poślizgnąć. Tak, zdarzyło mi się to kilka razy.

Twórcy zrzucają na graczy dużą ilość przeróżnych materiałów. Kluczem do sukcesu jest trzymanie się wyznaczonego projektu – jak to podczas każdego remontu. Naszym oczom ukażą się również kurierzy, którzy dostarczają nam materiały budowlane. Czasem w grając w Tools Up! samemu, trudno nad wszystkim zapanować. Polecam rozgrywkę ze znajomymi – wtedy jest większa frajda. Jak to mówią: w kupie raźniej!

BHP? Jakie BHP kierowniku?

Zabawy i dobrego humoru w tej grze nie brakuje – o czym przekonałam się na własnej skórze. W Tools Up! jest taka dynamika rozgrywki, że zasady BHP są zgodne… w sumie z niczym. Przedmioty możemy sobie tak o, po prostu przerzucać przez ściany. Czasem nie będzie to jednak opłacalne – dla przykładu, kiedy rzucimy wiaderkiem z farbą, stworzymy sobie jeszcze większy bałagan. Podczas gry zdarzyło mi się to wielokrotnie. Żeby nie było – nie jestem bałaganiarzem.

Wiosna, ah to Ty!

W czerwcu pojawił się dodatek Wiosna, który oferuje nam 15 poziomów, na których nasza szalona ekipa remontowa będzie zajmować się ogrodowymi obowiązkami. Do zadań ekipy (tak, wiem jak to brzmi) dochodzi nowa umiejętność, polegająca na pielęgnowaniu ogrodów. Między innymi: będziemy kosić trawę, rozsiewać trawę i ją podlewać, usuwać chwasty oraz rozkładać meble ogrodowe. Czasem będzie nam przeszkadzać mało sympatyczny szop, który będzie podkradał nam lub wytrącał z naszych rąk przedmioty. Możliwe, że zablokuje nam również drogę – taki z niego gagatek. Dodatek Wiosna jest świetny i doskonale się przy nim bawiłam. Nie zabraknie w nim kolejnych nowych bohaterów do odblokowania za pomocą listków, które zastępują gwiazdki.

Mechanika, grafika, muzyka w Tools Up!

Realizmu w tej grze nie brakuje. Mieszkania w apartamencie różnią się od siebie wielkością, rozmieszczeniem pokoi, kolorystyką oraz pogodą panującą na zewnątrz, kiedy rozpoczynamy swój remont. Podczas trzymania się założonego planu remontu, możemy go obracać o 360 stopni. Plan remontu jest zazwyczaj podzielony na poszczególne pomieszczenia i przedstawia nam informacje, co ma zostać zmienione. Nasza złota rączka może mieć tylko jeden przedmiot w dłoni. Podczas zrywania tapety, wyrzucamy ją do wiaderka, które też ma swój limit. Właśnie przez to musimy częściej chodzić do kontenera, żeby je opróżnić. Tools Up! wraz z DLC zostało oplecione bardzo ładną, kreskówkową grafiką z mnóstwem śmiesznych animacji. Muzyka jest wesoła i nie nudzi się podczas remontu.

Plusy: Korporacja, ładna grafika, oprawa dźwiękowa, humor.

Minusy: Zbyt krótka rozgrywka.

Ocena : 9/10 – bardzo polecam, tym bardziej z ekipą.

Dziękujemy firmie better. gaming agency za dostarczenie kodu recenzenckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *