Informacja dla małych i dużych entuzjastów układania klocków LEGO. Tym bardziej, że tym razem mamy do czynienia z tematyką powiązaną z lotnictwem. Teraz każdy z nas może mieć swój model tego wyjątkowego samolotu – w swojej kolekcji.
Ostatni lot Concorde’a odbył się prawie 20 lat temu, w listopadzie. Trzeba przyznać, ze jego wygląd był mocno specyficzny. Turboodrzutowy samolot wyprzedził swoją epokę, jednak niestety okazał się zbyt kosztowny w utrzymaniu. Projekt ten powstał za porozumieniem firm z Francji i Wielkiej Brytanii. Służył dzielnie przestrzenią pokładową przez całe 27 lat. Utrzymywał głównie połączenia pomiędzy Londynem a Nowym Jorkiem. Był najszybszy, ponieważ lot nim gwarantował najkrótszy czas przelotu – niemal o połowę szybszy niż samolotów tradycyjnych. Ostatecznie o zakończeniu służby zadecydowały względy ekonomiczne oraz katastrofa z 25 lipca 2000.
LEGO Icons Concorde
Kultowa, znana na całym świecie latająca maszyna doczeka się zestawu LEGO. Całość składa się z 2083 elementów. Model z klocków po złożeniu ma 105 cm długości, 15 cm wysokości i rozpiętość skrzydeł 43 cm. Zestaw zawiera również tabliczkę z nazwą oraz stojak. Wewnątrz korpusu znajduje się ciekawy mechanizm składania i opuszczania podwozia, a także dodatkowy, odpowiedzialny za możliwość regulacji położenia dziobu samolotu – zgadza się, to wiele ruchomych części w jednym! Zestaw został oficjalnie wyceniony na 949,99 PLN.
Ciekawostki o Concorde
- Wyprodukowano wyłącznie 20 sztuk. Samoloty miały problemy finansowe jeszcze przed powstaniem. Pierwotny koszt miał wynosić 70 milionów funtów, ostatecznie wzrósł do 1,3 miliarda. Na tamte czasy suma okazała się zbyt wysoka.
- Trasa Londyn – Paryż. Pierwsze loty Concorde miały miejsce w drugiej połowie stycznia 1976: Londyn – Bahrajn i Paryż – Rio de Janeiro. Z czasem pojawiły się kolejne. Największą popularnością cieszyły się loty do Nowego Jorku, szczególnie ten między Londynem a Paryżem.
- Kosmiczne spalanie. Kiedy Concorde leciał z prędkością 2 machów (naddźwiękowo), spalał ogromną ilość paliwa. Ilość paliwa była również powodem, dla którego później podjęto decyzję o wycofaniu Concorde.
- Wyżej niż inni. Samoloty pasażerskie nie mogą latać na wysokościach przekraczających 60 000 stóp (18,28 km) nad ziemią. Concorde był jednak inny, choć nie zdarzało się to często. Są jednak pasażerowie, którzy wspominają, iż mieli okazję zobaczyć krzywiznę Ziemi podczas lotu tym niesamowitym samolotem.
- Niesamowita prędkość. 2 godziny, 52 minut i 59 sekund z prędkością 2270 km/h – tyle trwał najszybszy lot nad Atlantykiem. Miało to miejsce 7 lutego 1986 roku na trasie Nowy Jork – Londyn. Standardowym samolotom taki przelot trwał średnio ponad 7 godzin.
- Bardzo drogie bilety. Minimalnie 8 200 funtów szterlingów.
- Samolot powstał w odpowiedzi na rosyjski Tupolew Tu-144.
- Po katastrofie we Francji w 2000 Concorde mógł ponownie latać, jednak ludzie obawiali się o swoje bezpieczeństwo. Nie pomogły nawet wysokie zniżki na bilety.
- Prace nad samolotami trwały aż 15 lat.
źródło: LEGO