Co najczęściej fotografują Polacy?

Okazuje się, że coraz częściej robimy zdjęcia smartfonem niż aparatem – to chyba już nikogo nie dziwi. Co w takim razie znajduje się na fotografiach? W jaki sposób kultura mediów społecznościowych wpływa na korzystanie z technologii? Czy wolimy robić zdjęcia pionowo? Zauważając potrzebę przyjrzenia się preferencjom Polek i Polaków dotyczących fotografowania mobilnego, ARC Rynek i Opinia na zlecenie OPPO przeprowadziło badanie, z którego postanowiliśmy wybrać pięć spostrzeżeń szczególnie wartych zapamiętania.  


Chętniej robimy zdjęcia niż nagrywamy wideo, szczególnie w orientacji pionowej

Trzeba przyznać, że lubimy robić zdjęcia smartfonem! Już co piąty przebadany Polak uwiecznia momenty codziennie (21%), a niemal połowa kilka razy w tygodniu (44%). Ci, którzy posiadają zarówno smartfon, jak i aparat fotograficzny, zdecydowanie częściej do fotografowania wybierają ten pierwszy. Średnio z aparatu fotograficznego korzystają kilka razy w roku. Co ciekawe, dane klarownie pokazują, że polscy użytkownicy wolą telefonem fotografować niż kręcić filmiki. Co najmniej kilka razy w tygodniu robi zdjęcia 65% z nich, natomiast nagrywa wideo – 32%.

Trzymanie urządzenia w orientacji pionowej podczas robienia zdjęć jest bardziej popularne od poziomej. Mówimy tutaj o stosunku 57% do tylko 15%. Natomiast 27% równie często fotografuje pionowo co poziomo (1% nie potrafił się określić w tej kwestii). Warto podkreślić, że osoby z grupy wiekowej 18-24 lat w zdecydowanej większości stawiają na orientację pionową (66%). Tylko 5% z nich obraca telefon poziomo!

Natura sprzyja fotografowaniu smartfonem!

Polacy uwielbiają robić zdjęcia krajobrazom! W badaniu przyznało to aż 67%. z nich. Ponad połowa respondentów chętnie fotografuje także zwierzęta (56%) oraz przyrodę (52%). Aparat w smartfonie włączają też z przyjemnością, gdy są w podróży oraz gdy świętują ważne uroczystości, takie jak: ślub, urodziny czy imieniny. Codzienne chwile z życia jak np. poranna kawa na mieście czy wieczorny jogging również są chętnie uwieczniane.

Kto lub co jest najczęstszym obiektem zdjęć? Dzieci! Fotografowane są one co najmniej kilka razy w tygodniu przez 52% badanych. Polacy chętnie dokumentują też ich rozwój – pierwszy dzień w szkole czy pierwszy występ teatralny.

Moda na robienie selfie nadal nie przemija – do ich robienia przyznaje się 48%osób. Ponad ⅓ badanych (36%) robi sobie tego typu zdjęcie kilka razy w tygodniu. Co ciekawe, jedzenie oraz stylizacje znalazły się na dalszych miejscach – uzyskały odpowiednio 41% oraz 26%.

Potrzebujemy urządzenia z dobrym aparatem

Polacy zapytani o to czy ważne jest posiadanie wysokiej jakości aparatu fotograficznego w smartfonie, w zdecydowanej większości – aż 79%, odpowiedzieli, że tak. Co więcej, jak pokazuje badanie – w sporej części wysoko oceniają oni swoje umiejętności robienia zdjęć smartfonem. Niemal połowa – 45% – uważa, że potrafi robić zdjęcia na zaawansowanym poziomie. Co ciekawe, każda z grup wiekowych oceniła się w bardzo zbliżony sposób – tylko nieco lepiej młodsze pokolenie (18-24 lat). Zaledwie 5% badanych było zdania, że ich umiejętności w tym zakresie są na niskim poziomie.

Lubimy gromadzić zdjęcia

Nieco ponad ⅓ Polaków przegrywa fotografie na kartę pamięci lub dysk laptopa czy też komputera. Jednak znacznie popularniejsze jest przechowywanie ich w pamięci urządzenia. Robi tak ponad połowa badanych (57%)! Ile mają zdjęć na smartfonie? Najwięcej z badanych, bo 31%, od około 100 do 499 zdjęć, 17% – od około 500 do 999 zdjęć, natomiast 16% – od 1 000 do 2 999 zdjęć. 13% osób gromadzi 3 000 i więcej fotografii. Warto zauważyć, że osoby w wieku 18-24 lata oraz 25-34 lata, przechowują więcej zdjęć w telefonie od starszych grup. Ci, o których wspomnieliśmy jako pierwszych, najczęściej przechowują powyżej 5 000 zdjęć (21%).

Media społecznościowe są dla inspiracją

Czy Polacy wykorzystują media społecznościowe w kontekście fotografii? Otóż tak, często szukają tam nowych pomysłów na fotografie (59%). Jednak zrobione zdjęcia częściej wysyłają innym osobom – znajomym czy rodzinie (38%) niż publikują na platformach społecznościowych (26%). Najpopularniejszą aplikacją, poprzez którą przesyłają fotografie jest Messenger (70%), tradycyjne wiadomości (47%), Whatsapp (40%) oraz Instagram (34%).

Kultura mediów społecznościowych wpływa na sposób, w jaki Polacy korzystają z technologii. Chcą się dzielić z innymi świetnymi zdjęciami, jednak nie chcą zbyt dużo czasu poświęcać na ich obróbkę. Dlatego właśnie najczęściej korzystają z narzędzi automatycznych już dostępnych na pokładzie urządzenia, takich jak: tryb automatyczny oraz filtry i efekty do dostosowania zdjęć. Jednym z chętniej używanych trybów jest również tryb portretowy, natomiast tryb nocnego fotografowania jest ważniejszy dla młodych ludzi – w wieku 18-24 lat, niż dla pozostałych grup. Niemal połowa badanych w tym wieku przyznała, że jest dla nich bardzo ważne, żeby smartfon robił dobre zdjęcia w nocy (42%). Przebadani Polacy chętnie korzystają także z trybu autoportretu/selfie.


Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie OPPO w czerwcu 2023 metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview). W badaniu wzięły udział osoby w wieku 18-55 lat, podsiadające smartfon na własny użytek i regularnie z niego korzystające. Osoby zakwalifikowane do badania musiały chociaż raz dokonać zakupu smartfona na własny użytek, być decyzyjne w zakresie wyboru smartfona na własny użytek oraz używać aparatu fotograficznego w swoim smartfonie. Liczebność próby wynosiła 1 000 osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *