Rojst’97 – zagadka kryminalna i wielka powódź

Już na samym początku ostrzegam, że w tekście mogą pojawić się spoilery z gry. Z góry przepraszam.

Gdy Netflix przygarnął pod swoje skrzydła Rojst, po cichu liczyłam na to, że powstanie kontynuacja. Nie spodziewałam się, że aż taka dobra!

Małe przypomnienie pierwszego sezonu

Rojst’97 od jakiegoś czasu jest dostępny na Netfliksie. Akcja porwała nas do bezimiennego miasteczka. W 1984 roku pewny działacz partyjny i pewna prostytutka zostali zamordowani. Niedługo wcześniej para nastolatków popełnia samobójstwo. Sprawy łączą się ze sobą na swój sposób, a wyjaśnieniem ich będzie się zajmować młody adept Piotr Zarzycki oraz Witold Wanycz. Gdy wpadają na trop, śledztwo nabiera tempa. Tajemnice miasteczka zaczynają pokazywać bardzo przykre oblicze.

Od akcji w pierwszym sezonie minęła dekada. Przeszłość ponownie dopadła losy bohaterów. 12 lat później, a dokładnie w 1997 roku, Piotr Zarzycki zmienił fryzurę, nadal żyje z żoną Teresą, która bardzo się zmieniła. Teraz wygląda jak kobieta z klasą. Nie brakuje również ich nastoletniej córki Wandy, mającej bardzo dobry kontakt ze swoim ojcem. Kurier Wieczorny został wykupiony przez niemieckiego inwestora, a Witold Wanycz jest na emeryturze. To tyle, jeżeli chodzi o pierwsze zmiany, jakie zauważymy.

Smaczki lat 90.

Polonezy Caro na czarnych rejestracjach, radiomagnetofony, plakaty Nirvany, kawałki Liroya (puszczane na walkamach). W tle akcji można było zauważyć reklamy lub teleturnieje, kilka sieci komórkowych oferujących pierwsze kilka sekund za darmo, oraz młodzież ubierającą się w lenary. I najważniejsze, na co sama zwróciłam wielką uwagę to bardzo dobrze dobrane kultowe utwory muzyczne z lat 90. Idealnie oddają klimat produkcji.

Lipiec 1997

Południowy zachód Polski nawiedziła „Powódź tysiąclecia”. W mieście pękają wały, żywioł zalewa znaczną część miasta oraz las na Grontach. W tym lesie zostały zakopane szczątki ludzi, wśród których znajduje się przypadkowa ofiara. Mowa o nastoletnim chłopcu, którego śmierć zostaje powiązana z powodzią. Miejsce zbrodni będzie badane przez dwójkę nowych bohaterów. Mowa o Annie Jass (Magdalena Różczka) policjantce z Warszawy, która jest kobietą z zasadami, łatwo nie odpuszcza, dąży zawsze do celu. Jej partnerem zostanie miejscowy inspektor Adam Mika (Łukasz Simlat), który się jąka i za bardzo nie chce psuć dobrych relacji z komendantem oraz prokuratorem.

Wielki powrót

Do miasta w tym czasie wraca również Piotr Zarzycki, który już jako adept w dziennikarstwie, dostał awans na stanowisko kierownicze w swojej starej gazecie. Będzie starał się pomóc w rozwiązaniu zagadki porwania syna pewnego biznesmana. Wanycz buduję tajemnice wokół toczących się spraw. Poznamy szerzej wątek, w którym przedstawiono bardzo trudny związek z Niemką podczas okupacji Polski przez Niemców.

Świetne role drugoplanowe

Piotr Fronczewski błyszczy jako właściciel hotelu Centrum. Na ekranie regularnie pojawiają się kolejni bohaterowie, których możemy najczęściej zobaczyć przy wódeczce i tańcach. Zofia Wichłacz została żoną redaktora Zarzyckiego. Nie do końca jest osobą szczęśliwą. Musi godzić obowiązki psychologa szkolnego wraz z wychowywaniem buntującej się córki. Ireneusz Czop pojawi się w roli prokuratora niezwykle dbającego o swoje stanowisko. Michał Kaleta jako Drewicz będzie walczył z alkoholizmem i załamaniem psychicznym. Agnieszka Żulewska będzie przedstawiać gorące plotki z miasta jako serialowa Nadia – partnerka Wanycza.

Opinia końcowa

Serial Rojst do samego końca śledzi się z ogromną ciekawością. Nie brakuje emocji i napięcia, a fabuła i poszczególne wątki przeplatają się bardzo dobrze. Przede wszystkim serial domyka większość tematów z pierwszego sezonu. Myślę, że mimo wszystko pojawi się trzeci sezon. Muzyka doskonała, rewelacyjna gra aktorska i bezkompromisowo interesujące role drugoplanowe fenomenalnie się ze sobą łączą.

Ocena : 8

Polecam również przesłuchać dwa świetne kawałki, które kojarzą się z tym serialem. Monika Brodka wykonała cover Izabeli Trojanowskiej Wszystko czego dziś chcę. Utwór ten pojawił się w pierwszym sezonie serialu. Natomiast Tymek, Brodka i Urbanski z utworem Ostatni uświetnili atmosferę sezonu drugiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *