Pomysły na aranżację stołu na Boże Narodzenie i Sylwestra

Okres Bożego Narodzenia i następujący po nim Sylwester to czas, kiedy gromadzimy się wokół wspólnego stołu. Ten jest wyjątkowo strojny z uwagi na rangę wydarzeń – dekoracje, elegancka zastawa i nakrycie stołu podkreślają uroczysty charakter tych chwil. Jak ozdobić stół na kolację Wigilijną i przyjęcie Sylwestrowe? My już zaczęłyśmy odliczanie do Świąt, a Wy?


Zazwyczaj to stół na kolację Wigilijną jest najbardziej strojny, stając się bardziej skromny w pierwszy i drugi dzień świąt, w zależności od tego, kto nas odwiedzi. Sylwester rządzi się jeszcze innymi prawami – wejście w nowy rok jest okraszone cekinami, błyskotkami i zdecydowanie innym rodzajem menu. Jakie dekoracje wybrać? Zainspirujmy się różnymi propozycjami.

W sklepach i internetowych poradnikach widujemy mnóstwo inspiracji na dekorację stołu w okresie bożonarodzeniowym. Aranżacje często są piękne, a każdy element do siebie pasuje – i tę wskazówkę warto wziąć sobie do serca. By dekoracje – świeczniki, lampiony, wieńce czy gałązki – pasowały do zastawy stołowej i się z nią „nie gryzły”. To czego nie polecam, a co często jest przedstawiane na pięknych zdjęciach to brak umiaru – zachowajmy równowagę między ozdobami a serwowanymi posiłkami. Niestety w przedstawionych aranżacjach dekoracje zajmują taką część stołu, że praktycznie ustawienie półmisków z potrawami nie jest możliwe. A przecież w realnym życiu chodzi nie tyle o to, aby stół pięknie wyglądał, ale aby dało się przy nim biesiadować. Zatem pierwsza zasada i świątecznego, i sylwestrowego stołu, to równe proporcje i zostawienie miejsca na przysmaki.

– podpowiada stylistka marki KiK.

Pomysły na stół wigilijny

Kolejną zasadą pięknie przystrojonego stołu wigilijnego jest przede wszystkim zachowany balans pomiędzy dodatkami a naczyniami, umiejętne połączenie barw i stylistyki. Niezależnie od wybranego stylu – glamour, rustykalnego czy klasycznego – warto przykryć blat stołu białym, eleganckim obrusem, który będzie bazą do kolejnych dekoracji. Teraz czas na serwis – tutaj najbezpieczniejszą opcją jest klasyka – biały, kremowy lub pastelowy, jasny. Może być tradycyjny, okrągły lub kwadratowy. Wybierając właśnie taką ceramikę, możemy bardziej „poszaleć” z kolorami dodatków, mając gwarancję tego, że całość nie będzie zbyt przaśna. Które dodatki warto wybrać?

Propozycje na sylwestrowy stół

Sylwestrowy stół powinien błyszczeć, oddając klimat tej wyczekiwanej nocy. Dlatego konfetti rozsypane na białym obrusie, złote girlandy pomiędzy półmiskami czy złote lub srebrne gwiazdy będą strzałem w dziesiątkę. Wybierzmy także serwetki w kontrastujących odcieniach: złoto, czerń lub granat. Warto wybrać kryształowe świeczniki lub odwrócić kieliszki, a na podstawie umieścić proste świeczki. Nie zapominajmy o kryształowych kieliszkach, które będą czekały na północ oraz butelce szampana, która może chłodzić się specjalnym wiaderku lub szklanym naczyniu wypełnionym lodem. Jeśli mamy taką możliwość, to możemy umieścić nad stołem lustrzaną dyskotekową kulę lub ustawić w salonie projektor, który stworzy niezapomniany klimat tej nocy.

– mówi ekspertka KiK.

Pomysłów na aranżację świąteczno-sylwestrowego stołu jest wiele i z pewnością znajdziemy wśród tych propozycji coś, co trafi w nasz gust. Jednak najważniejsze jest, aby przy tym stole móc się dobrze bawić i przyjemnie spędzić czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *