Algorytm wykrywający ingerencję Photoshopa na zdjęciach

To dopiero prototyp, ale powoli nie mogę się go doczekać. Narzędzie wykrywające ingerencję Photoshopa na zdjęciu stworzyła sama firma Adobe. Znana jest m.in. z projektowania oprogramowania graficznego, w tym doskonale wszystkim znanego PS’a.

Co to za narzędzie?

Algorytm powstał poprzez współpracę Adobe oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. To w jego kampusie powstało wolne odgałęzienie systemu operacyjnego Unix, znane jako Berkeley Software Distribution. Oprogramowanie Adobe używa powiązanego ze sztuczną inteligencją uczenia maszynowego. Automatycznie wykrywa, czy dane zdjęcie było poddane przeróbce, wskazując poszczególne elementy niezgodne z oryginałem.

Narzędzie zaprojektowano w taki sposób, by dostrzegało każdą możliwą ingerencję Photoshopa, jaka została wykonana za pomocą „liquify” (skraplanie). Najczęściej korzysta się z niej podczas modyfikacji kształtów twarzy i zmieniania jej ekspresji. Według programistów z Adobe, „liquify” to:

„intrygujący materiał badawczy do testowania zarówno drastycznych, jak i subtelnych zmian związanych z obróbką twarzy”.

źródło: Adobe

Wykryć ingerencję Photoshopa z sukcesem

By stworzyć oprogramowanie, za pomocą którego można wykryć ingerencję Photoshopa, inżynierowie wytrenowali sieć neuronową. Wypełnili ją bogatą bazą danych, zawierającą pary zdjęć przed i po użyciu „liquify”. Wyniki zaskoczyły wszystkich! Podczas przeprowadzanych testów algorytm wykrył poprawnie aż 99% przypadków, na których wykorzystano ingerencję Photoshopa. Biorącym w testach ochotnikom udało się to tylko z 53 % przykładów. W ramach ciekawostki – w wielu przypadkach narzędzie potrafiło nie tylko wykryć użycie „liquify”, ale również przywrócić zdjęcie do oryginalnych proporcji.

źródło: Marie Claire

Kiedy sami będziemy mogli wykryć ingerencję Photoshopa na zdjęciach?

Firma nie wyjawiła, czy ma już plan użycia tego narzędzia w celach komercyjnych. W wywiadzie dla The Verge jej przedstawiciel wyjawił, że prace nad narzędziem to jedna z wielu prób podejmowanych przez firmę. Jej członkowie pragną zmierzać do lepszego wykrywania manipulacji obrazu, wideo, dźwięku i dokumentów.

– Jesteśmy dumni ze sposobu, w jaki Photoshop i inne kreatywne narzędzia Adobe wpłynęły na ludzkie życia. Lecz rozumiemy etyczne komplikacje związane z użyciem naszych technologii. Rozpowszechnianie fałszywych treści to poważna i coraz bardziej powszechna sprawa. ~ blog Adobe

To miłe, że firma, która stworzyła jeden z najpopularniejszych programów graficznych, próbuje walczyć z nadmiernym wykorzystywaniem go w kierunku kreowania ideałów. Wszyscy patrzą na te piękne kobiety na okładkach gazet, umięśnionych facetów na instagramach i w innych miejscach. Zamiast cieszyć się życiem, każdy dąży do perfekcji. Warto?

Tana Mongeau | źródło Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *