Air Glass oraz układ MariSilicon X od OPPO

W trakcie pierwszego dnia INNO DAY 2021, firma OPPO przedstawiła Air Glass, czyli nowe inteligentne okulary aR (assisted Reality), oraz układ MariSilicon X – pierwszy, autorski procesor NPU (Neural Processing Unit). Zaprezentowane produkty wpisują się w strategię marki OPPO Inspiration Ahead, którą ogłosił Tony Chen, założyciel i CEO OPPO.


Air Glass, czyli nowe inteligentne okulary aR

Urządzenie zostało wyposażone w autorski mikro projektor – Spark Micro Projector, najnowszą technologię Micro LED oraz dyfrakcyjny wyświetlacz z falowodami optycznymi. Inteligentnymi okularami można sterować na cztery sposoby: poprzez dotyk, głos oraz gestami głowy i rąk. Umożliwia to użytkownikom szybszy i łatwiejszy dostęp do potrzebnych informacji. 

Lekkość i smukłość w nowoczesnej formie

OPPO Air Glass ma kształt monokla o strukturze falowodu optycznego. Urządzenie ma płynne krzywizny, które nadają mu lekkości i minimalistycznego wyglądu. Inteligentne okulary OPPO ważą jedynie 30g i mogą być noszone jak zwykłe okulary. Projektanci inspirowali się wyglądem pióra, dzięki czemu panel dotykowy ma „lekki” wygląd. Konstrukcja monokla czerpała z wyglądu skrzydła cykady. Dzięki temu projektanci odeszli od konwencjonalnych kształtów przypominających typowe zakrzywione lub prostokątne okulary. Soczewka jest przymocowana do ramki, w której znajdują się wszystkie komponenty, w tym układ Qualcomm Snapdragon Wear 4100.

Air Glass można ładować za pomocą złącza magnetycznego, które znajduje się po wewnętrznej stronie ramki. Po pełnym naładowaniu urządzenie działa do 40 godzin w trybie czuwania lub 3 godziny regularnego użytkowania. OPPO Air Glass obsługuje łączność Bluetooth oraz Wi-Fi. Ramka okularów została stworzona przy pomocy technologii CNC, co przekłada się na wysoką jakość wykonania detali. Dzięki swojemu designowi urządzenie świetnie sprawdzi się również jako codzienny dodatek do garderoby.

Doświadczenia aR na wyższym poziomie

Micro Projector, zaawansowana technologia Micro LED oraz technologia falowodów to doskonałe połączenie. Sprawiają one, że obrazy wyświetlane za pomocą OPPO Air Glass są wyraźne i ostre. Na dodatek zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Sercem systemu wyświetlania jest, opracowany przez OPPO, Spark Micro Projector. Jeden z najbardziej kompaktowych systemów projekcyjnych w branży ma zaledwie 0,5 cm3, czyli jest mniej więcej rozmiaru ziarna kawy. Projektor i falowód dyfrakcyjny są odpowiedzialne za tworzenie obrazu, który użytkownik widzi przed oczami. Główną rolą projektora jest wyświetlanie obrazu z Micro LED na zewnętrzny obszar oglądania. Pobiera on pionowo zorientowane informacje o świetle z Micro LED i konwertuje je na informacje zorientowane pod kątem, które przepływają przez falowód i trafiają do pola widzenia użytkownika.

System wyświetlania został zamknięty w obudowie stworzonej za pomocą technologii CNC z modułem szklanego obiektywu. Ma to zapewnić lepsze odprowadzanie ciepła i wyższą stabilność. System opiera się na technologii Micro LED, która ma jasność do 3 milionów nitów. OPPO Air Glass wykorzystuje specjalnie stworzony falowód dyfrakcyjny, obsługujący dwa tryby wyświetlania – 16 i 256 skalę szarości oraz do 1400 nitów przy średniej jasności. Zapewnia to żywy i ostry obraz w różnych warunkach oświetleniowych. Okulary zostały zaprojektowane tak, by były dostępne dla jak największej liczby osób, w tym użytkowników z wadami refrakcji (krótkowzroczność i dalekowzroczność). Urządzenie będzie dostępne w dwóch różnych rodzajach oprawek – srebrnej półramce i czarnej pełnej oprawce, która lepiej sprawdza się w przypadku użytkowników wymagających okularów korekcyjnych. Oba kolory dostępne są w dwóch rozmiarach.

Łatwe sterowanie

OPPO Air Glass mogą być sterowane za pomocą aplikacji Smart Glass zainstalowanej na OPPO Watch 2 lub na jakimkolwiek smartfonie OPPO z systemem ColorOS 11 (lub wyższej wersji). Inteligentne okulary mogą być sterowane przez cztery interakcje. Mowa o dotyku, głosie oraz gestach głowy lub ręki. Gdy Air Glass jest sparowany z OPPO Watch 2, użytkownicy mogą również używać gestów dłoni do potwierdzania, anulowania i przełączania kart aplikacji. Ponadto nowe inteligentne okulary rozpoznają ruchy głowy. Na przykład delikatne kiwanie lub potrząsanie głową może otwierać i zamykać powiadomienia.

Różne aplikacje stworzone wraz z partnerami rynkowymi

Nabywając inteligentne okulary OPPO można skorzystać już z preinstalowanych aplikacji: pogody, kalendarza, pomiaru stanu zdrowia, telepromptera, tłumacza czy nawigacji. Funkcja tłumacza sprawdzi się w relacjach międzykulturowych. Po sprawowaniu dwóch urządzeń, informacja głosowa jednego użytkownika jest tłumaczona i wyświetlana na ekranie drugiego. Na początku Air Glass będą w stanie tłumaczyć w dwie strony język chiński i angielski. Później zostanie wprowadzona możliwość tłumaczenia języka chińskiego na japoński i koreański. Innym innowacyjnym zastosowaniem Air Glass jest teleprompter, który umożliwia wyświetlanie tekstu, dzięki czemu prowadzenie prezentacji może stać się jeszcze prostsze.

MariSilicon X – autorski procesor NPU

MariSilicon X został stworzony w 6nm procesie technologicznym. Układ łączy w sobie funkcje NPU, ISP (Image Signal Processor) i wielowarstwową architekturę pamięci. Wszystko po to, by zwiększyć wydajność oraz efektywność energetyczną. Co więcej, dzięki przetwarzaniu RAW, w czasie rzeczywistym, procesor pozwala na nagrywanie filmów w jakości 4K z funkcją AI Night Video z podglądem na żywo. MariSilicon X zadebiutuje w pierwszym kwartale 2022 roku w Serii Find X.

Szybkość i wydajność energetyczna 

Procesor NPU umożliwia przeprowadzenie 18 miliardów operacji na sekundę (TOPS), czyli wystarczająco dużo, by obsłużyć wszystkie algorytmy SI OPPO. Wysoka efektywność energetyczna (11.6 TOPS/ W) pozwala mu na zachowanie najwyższej wydajności bez potrzeby drenowania baterii. NPU został również wyposażony w specjalny podsystem pamięci tera-bps (bits per second), który pozwala mu wykorzystać w pełni moc obliczeniową bez ograniczeń związanych z pamięcią. Dzięki temu skraca to znacznie czas potrzebny na kopiowanie danych między jednostkami pamięci i przetwarzania.

MariSilicon X ma pamięć DDR o dodatkowej przepustowości do 8,5 GB/s. Jego wielowarstwowa architektura pamięci minimalizuje opóźnienia i zmniejsza zużycie energii spowodowane niepotrzebnymi powtarzającymi się cyklami odczytu i zapisu. Dzięki zastosowaniu inteligentnego, autorskiego algorytmu redukcji szumów od OPPO (AI Noise Reduction Algorithm), MariSilicon X może osiągnąć nawet 20-krotnie wyższą wydajność w porównaniu do OPPO Find X3 Pro. Dzięki temu procesor NPU jest w stanie rejestrować wideo 4K z włączoną funkcją AI Night Video, stosując złożone ulepszenia do każdej klatki w czasie rzeczywistym.

MariSilicon X ma własny ISP, który umożliwia utrwalanie obrazów z 20-bitowym 120 dB zakresem dynamicznym — 4 razy większym niż w Find X3 Pro. Dodatkowo, dzięki współczynnikowi kontrastu 1000000:1 między najjaśniejszymi i najciemniejszymi obszarami obrazu, utrwalany obraz jest zbliżony do naturalnego.

Przetwarzanie RAW w czasie rzeczywistym

Dzięki dużej mocy obliczeniowej i wysokiej przepustowości danych, MariSilicon X w czasie rzeczywistym przetwarza obraz 4K i 20-bitowy ultra HDR w RAW na poziomie pikseli. Przetwarzając pierwotne dane obrazowania, MariSilicon X może osiągnąć stosunek sygnału do szumu (signal-to-noise ratio) na poziomie 8 dB dla obrazów.

Tryb RGBW Pro

MariSiliconX pozwala wykorzystać potencjał autorskiego czujnika RGBW od OPPO, obsługując odseparowanie i połączenie sygnałów RGB i białego, aby zapewnić poprawę stosunku sygnału do szumu o 8,6 dB i zapewnić 1,7x jakości tekstur. Zapewnia to lepszą jakość obrazu i czyni go bardziej wyrazistym zarówno na zdjęciach, jak i na filmach.

źródło: informacja prasowa OPPO Polska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *