Porównanie: realme 12+ vs. realme 12X

Seria realme 12 5G została zaprezentowana wczoraj, 14 maja 2024. Obejmuje ona 3 modele smartfonów: realme 12+ 5G, realme 12 5G oraz realme 12X 5G. Recenzja modelu 12+ pojawiła się wczoraj na naszej stronie i znajdziecie ją, klikając w ten link. Dziś przedstawię Wam porównanie pomiędzy tym modelem, a egzemplarzem realme 12X.


Choć egzemplarze te posiadają kilka cech wspólnych, nie będę ukrywać, że model 12X jest tańszym i mniej funkcjonalnym smartfonem. Nie jest to jednak wada, biorąc pod uwagę, iż nie każdy użytkownik smartfonu wymaga od urządzenia niezliczonej ilości funkcji i dodatkowych bajerów. Założę się, że wielu z Was nadal nie wie, co potrafi urządzenie, z którego właśnie czyta ten tekst.

realme 12+ vs. realme 12X | Specyfikacja techniczna

realme 12+realme 12X
System operacyjnyrealme UI 5.0 + Android 14™realme UI 5.0 + Android 14™
ProcesorMediaTek Dimensity 7050MediaTek Dimensity 6100+
Pamięć wewnętrzna512 GB128 GB
Pamięć RAM12 GB6 GB
Czytnik linii papilarnychna ekraniena przycisku blokady
Bateria5000 mAh5000 mAh
Ładowanie67 W SuperVOOC45 W SuperVOOC
WyświetlaczAMOLED 120Hz 6,67″ 1080 x 2400 (FHD+) 394 ppi, maksymalna jasność 2000 nit, minimalna 2 nit;IPS LCD 120Hz 6,67″ 1080 × 2400 (FHD+) 392 ppi, 950 nit
Wymiary162.95mm x 75.45mm x 7.87mm165.6 mm x 76.1 mm x 7.7 mm
Waga190 g188 g
PortUSB CUSB C
Mini-jackna górnej krawędzina dolnej krawędzi
Aparat przód16 Mpx8 Mpx
Aparat tył50 Mpx + 8 Mpx + 2 Mpx50 Mpx + 2 Mpx
Koloryzielony Pioneer Green, złoty Navigator Beigezielony Feather Green, czarny Black Jade
Cena1899 PLNok. 1000 PLN

Wykonanie | realme 12+ vs. realme 12X

Tak się trafiło, że oba modele dotarły do mnie w zielonym kolorze, o różnych odcieniach. Co w pierwszej kolejności zwróciło moją uwagę? Krawędzie urządzeń. W przypadku modelu 12+ zwróciłam uwagę na fakt pojawienia się błyszczących krawędzi, na których widać każdy dotyk i każde najmniejsze zabrudzenie. W przypadku modelu 12X wydarzyło się to, co miałam na myśli, więc pojawiły się one w matowym wykończeniu. Zatem pod tym względem tańszy model wygrywa i to tutaj nie musimy się martwić o pojawienie się pierwszego zarysowania.

W obu przypadkach logo realme zostało wkomponowane w tylne plecki urządzeń. Żaden z nich nie został „oszpecony” pojawieniem się certyfikatów na ramkach. Wszystko zostało umieszone na naklejkach, które możemy zachować np. w pudełku i cieszyć się klarownym i pięknym designem obu modeli. realme 12X w jasnym, zielonym odcieniu przypomina na pleckach muśnięcie projektanta piórem. W zależności od padania światła efekt ten się mieni, więc pod względem wykonania zarówno model tańszy, jak i realme 12+ mogą się podobać.

Urządzenia posiadają charakterystyczną wyspę z aparatami. realme 12+ wyróżnia się wypolerowaną tarczą wykorzystującą kunszt i szlachectwo techniki zegarmistrzowskiej. realme 12X, powiedzmy sobie szczerze, nie został wykonany z takim rozmachem. Niemniej wokół mieniącej się tarczy aparatów wykorzystano połyskujące obramowanie, które świetnie się komponuje z imitacją piór na matowych pleckach urządzenia. Oba modele producenta posiadają w zestawie etui ochronne, a ekrany zostały zabezpieczone. Bardzo się z tego powodu przyszli właściciele ucieszą.

realme 12+ vs. realme 12X | Wyświetlacz

Różnica w wykorzystanej matrycy zawsze jest widoczna. Nie inaczej jest także w przypadku tych modeli. Oba w centralnej, górnej części dysponują wbudowanym przednim aparatem. realme 12+ oferuje użytkownikom ekran 2D AMOLED 120Hz o przekątnej 6.7 cala. Naprzeciw niego mamy realme 12X wyposażony w IPS LCD 120Hz o przekątnej 6,67 cala. Różnice w wielkości są nieznaczne, jednak w samym użytkowaniu można zauważyć je niemal od razu.

Model X jest znacznie ciemniejszy i nie chodzi tutaj o zabawę ustawieniami czy personalizacją. Jest w porównaniu z 12+ mniej intensywny i mniej wyrazisty. Kolory sprawiają wrażenie nieco zduszonych i mniej zachęcających. O ile w przypadku 12+ nie miałam okazji odczuć problemów z dotykiem, tak niestety nie mogę tego powiedzieć o 12X. Często zdarzało się, że chcąc coś szybko napisać, bądź szybko uruchomić aplikację, telefon nie reagował na dotyk. Może to wina moich szybkich rąk, może nie mam cierpliwości i zbyt często powtarzam sekwencję. Niemniej niestety pod tym względem realme 12X niestety nie jest modelem odpowiednim dla mnie.

Wydajność | realme X. 12+ vs. realme 12X

Mniejsza pamięć, słabszy procesor, ale ta sama pojemność baterii. Wszelkie dokładniejsze informacje o działaniu modelu realme 12+ znajdziecie w tej recenzji. Tutaj pozostanę na dłuższą chwilę przy modelu realme 12X. Ten model również został solidnie przetestowany względem wydajności, czasu działania na jednym ładowaniu i samym komforcie użytkowania w różnych sytuacjach. Te dwa modele dysponują baterią o rekomendowanej pojemności wynoszącej 5000 mAh. Model realme 12+ już po lekko ponad 40 minutach naładujemy do 100%. Inaczej ma się sprawa w modelu realme 12X, który od początku przedstawiany jest jako urządzenie oferujące znacznie wolniejszy czas ładowania. Pełne naładowanie smartfonu od 20% zajęło dokładnie 2 godziny i 20 minut, co jest naprawdę sporą różnicą.

Na jednym ładowaniu telefon posłuży nam nawet do dwóch dni (a nawet więcej), o ile nie będzie solidnie przeciążony wykorzystywaniem. Po spędzeniu 3 godzin w grze TFT bateria spadła do połowy, więc pod tym względem czas ładowania możemy akurat wybaczyć. Oba modele zostały wyposażone w dodatkowy tryb służący do weryfikacji działania w trakcie rozgrywki i monitorowania procesów.

Czytnik linii papilarnych umieszczono na przycisku blokady. Niestety jego działanie chwilami pozostawia wiele do życzenia. Kilkukrotnie przykładałam palec do czytnika, a mimo to musiałam wpisywać kod. Problem ten pojawiał się co jakiś czas, z nieznanych mi przyczyn. Kiedy już działał, działał dobrze i szybko.

W przypadku modelu realme 12+ mamy do czynienia ze światłami na krawędziach imitującymi pojawianie się powiadomień. Model realme 12X dysponuje czymś w postaci wyspy wokół aparatu przedniego. Znacie to zapewne z iPhone’ów. Pokazuje się na nim wizualizacja podczas słuchania muzyki czy też przewidywany czas po naładowaniu baterii. Choć jakościowo prezentuje się to czasem niezbyt ciekawie, to dobrze by było, gdyby producent skupił się na ulepszeniu tego dodatku, bo to może się udać!

realme 12+ vs. realme 12X | Aparaty

Teraz słów kilka o aparatach w urządzeniach serii 12. realme 12+ dysponuje aparatem 50 Mpx, obiektywem 2 Mpx oraz 8 Mpx. W przypadku realme 12X otrzymujemy aparat główny 50 Mpx oraz czujnik głębi 2 Mpx. W tańszym modelu niestety nie zrobimy zdjęć szerokokątnych i makro, jednak pamiętajmy, że nie każdy potrzebuje mieć możliwość ich wykorzystywania w codziennym użytkowaniu.

Pojawia się jednak pytanie – po co tyle obiektywów, skoro niekoniecznie w każdym znajdziemy aparat? Czy te imitacje są potrzebne, czy to tylko uzupełnienie, by ostatecznie całość prezentowała się bardziej dostojnie?

Aparat przedni w realme 12X dysponuje o połowę mniejszą ilością Mpx od swojego droższego kolegi z ławki. To dokładnie 8 Mpx, które ostatecznie jest całkowicie wystarczające. Odczuwalny natomiast jest brak dodatkowego oprogramowania odpowiadającego za redukcję szumów i stabilizację obrazu podczas wykonywania zdjęć. Jeżeli robicie ich wiele, model X okaże się niewystarczający. Poniżej porównania obu aparatów.

Po lewej zdjęcie wykonane realme 12+ vs. po prawej realme 12X

Pozostałe możliwości fotograficzne modelu realme 12X

Aparat przód – po lewej tryb portretowy

Podsumowanie | realme 12+ vs. realme 12X

Choć są to urządzenia z tej samej serii, niektóre różnice da się mocno odczuć podczas użytkowania ich równolegle. Przyznam się w tym miejscu, że jest to moje pierwsze takie porównanie i gdybym miała wybrać, stawiałabym na realme 12+, ponieważ od telefonu wymagam znacznie więcej. reamle 12X to telefon z równie ciekawym designem i ponadprzeciętną wielkością ekranu. Dysponuje ciekawym rozwiązaniem w postaci lekko niedopracowanej interaktywnej wyspy wokół przedniego aparatu i bardzo dobrym wynikiem, jeżeli chodzi o czas pracy na jednym ładowaniu. Niestety pod względem możliwości fotograficznych czy samej płynności działania odstaje od swojego droższego kuzyna. Czytnik linii papilarnych może chwilami okazać się zbyt irytujący (a może to ja mam coś z palcami…?). Z całą pewnością okaże się dobrym telefonem dla mniej wymagających użytkowników, sporadycznie korzystających z telefonu i masy Internetowych aplikacji.

Dziękujemy firmie REALME Polska oraz Havas PR Warsaw za możliwość testów urządzeń.

Wsparcie w postaci wirtualnej kawy.
Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *