Sony prezentuje pierwszy na świecie telewizor QD-OLED

Sony podnosi poprzeczkę w segmencie telewizorów planowanych na rok 2022. Na czele produkcji giganta jest wprowadzenie pierwszego na świecie konsumenckiego telewizora QD-OLED. Obecne, cieszące się uznaniem zestawy OLED tej firmy wykorzystują panele LG Display. Dostrojone są za pomocą własnego przetwarzania Sony. Jednak nowy flagowy telewizor Bravia XR A95K będzie zawierał panel QD-OLED wyprodukowany przez firmę Samsung Display. Znajdziemy go w rozmiarach 65-calowych i 55-calowych, oba w rozdzielczości 4K.


Krążyły pogłoski, że Samsung może ogłosić telewizor QD-OLED 4K na targach CES 2022, jednak słuch o tym zaginął. Okazuje się zatem, że to właśnie Sony będzie miało na targach swoje 5 minut. Samsung opracowuje QD-OLED od wielu lat. Technologia wyświetlania może stać się czymś w rodzaju pośredniego kroku między standardowymi wyświetlaczami OLED i MicroLED. Są to wyświetlacze, które obecnie sprzedaje tylko Samsung.

QD-OLED został zaprojektowany po to, by połączyć najlepsze cechy OLED (doskonała czerń, niesamowity kontrast itp.) z zaletami telewizorów LED z kropkami kwantowymi. Odpowiadają one za lepszą jasność i żywsze odwzorowanie kolorów przy wyższych poziomach jasności.

Jaka jest różnica pomiędzy OLED a QD-OLED?

Ekrany QD-OLED różnią się od tradycyjnych paneli OLED od dawna produkowanych przez firmę LG sposobem, w jaki generują obraz. Wyświetlacze LG są uważane za WRGB OLED, ponieważ używają niebieskich i żółtych diod OLED do generowania jasnych pikseli. Następnie przechodzą one przez filtry kolorów w celu uzyskania czerwonych, zielonych i niebieskich subpikseli. Nowsze telewizory OLED mają również czwarty niefiltrowany / biały subpiksel, który ma zwiększać jasność – zwłaszcza w przypadku HDR.

QD-OLED ma to zmienić, emitując niebieskie światło przez kropki kwantowe. Wszystko po to, by zamienić część niebieskiego na czerwony i zielony bez potrzeby stosowania filtra kolorów. Jako ciekawostkę dodam, że niebieski ma najsilniejszą energię świetlną. Telewizory QD-OLED powinny zapewniać większą jasność w porównaniu z OLED poprzedniej generacji.

Firma twierdzi, że QD-OLED zwiększa jasność kolorów nawet o 200% w porównaniu z konwencjonalnymi telewizorami. Uważa się również, że i tak już doskonałe kąty widzenia OLED są jeszcze lepsze w QD-OLED, ponieważ bez filtra kolorów występuje większa dyfuzja. QD-OLED nie eliminuje całkowicie możliwości wypalenia. Istnieje jednak nadzieja, że panele te mogą wykazywać dłuższą żywotność, ponieważ piksele nie pracują tak ciężko.

Wygląd telewizorów

Oprócz jedynego w swoim rodzaju panelu, A95K jest wyposażony w unikalną podstawkę. Dzięki niej można ustawić telewizor w dogodny dla nas sposób. Tył telewizora ma bardzo specyficzny wygląd, który wyróżnia się wbudowanym systemem zarządzania kablami. Nawet obniżająca się podstawka A90K OLED ma pewną sztuczkę. Dzięki niej można podnieść wyświetlacz na tyle, by soundbar mógł na nim spoczywać bez zasłaniania widoku.

A95K będzie miał cztery wejścia HDMI, z których dwa mają pełne możliwości HDMI 2.1. Wszystkie najnowsze diody OLED firmy Sony będą obsługiwać gry 4K przy 120 Hz, automatyczne mapowanie tonów HDR po podłączeniu do PS5 i automatyczny tryb o niskim opóźnieniu.

Google TV nadal pozostaje oprogramowaniem wybieranym przez Sony na 2022 rok. Oferta stale obejmuje markowe funkcje, takie jak XR OLED Contrast Pro, XR Triluminos Max (dla A95K) lub Pro (dla pozostałych) oraz Acoustic Surface Audio Plus. Trzeba przyznać, że Sony uzyskuje fantastyczną jakość dźwięku ze swoich telewizorów premium.

Sony ogłosiło również swoją pierwszą linię telewizorów Micro LED. Ceny i konkretne daty premiery wszystkich telewizorów zostaną ogłoszone w nadchodzących miesiącach.

źródło: theverge.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *