Skoro wiemy już, co szykuje dla nas Warner Bros. w tym roku, zerknijmy, co będzie się działo u nas. Do fanów polskiego kina niestety nie należę. Omijam nasze produkcje szerokim łukiem. Jednak zerknąć co tam mają w planach, raczej mi nie zaszkodzi.
1. Broad Peak
Sądząc po zdjęciach, Broad Peak może wydawać się nawet ciekawym tytułem. Fabuła filmu to nic innego jak historia życia pewnego himalaisty imieniem Maciej Berbek. Oczywiście nie zabraknie przedstawienia jego prób pierwszego zimowego wejścia na szczyt Broad Peak w Karakorum – nieudanej w 1988 oraz tej z 2013. Podczas drugiej wspinaczki, gdy czterech polskich wspinaczy stanęło na szczycie, doszło do nieoczekiwanego zwrotu akcji. Wyprawa zakończyła się śmiercią Berbeki i Tomasza Kowalskiego. Broad Peak to film fabularny z w reżyserii Leszka Dawida. Premiera filmu planowana jest na rok 2021, jednak data jest ruchoma, jak w większości przypadków.
2. Najmro. Kocha, kradnie, szanuje
Ptaszki ćwierkają, że Najmro. Kocha, kradnie, szanuje to komedia akcji inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego. Był on legendarnym celebrytą półświatka, który ośmieszał władze PRL. W jaki sposób? A no w taki, że wymykał się aż 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni podziwiali (i pewnie trochę zazdrościli). Milicja dawała za głowę Najmrodzkiego milionowe nagrody, a jego wyczyny śledziła cała Polska. W filmie bohater wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy. Ponad wszystko kocha wolność i dobrą zabawę. Choć żyje w świecie najpiękniejszych kobiet, najszybszych samochodów i wielkich pieniędzy, poznaje dziewczynę, dla której chce wszystko zmienić. Oh jakie to słodkie… Premierę filmu przewidziano na 17 września.
3. Mistrz
Mistrz to historia legendarnego pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego, który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Produkcja została oparta na prawdziwych wydarzeniach. Dramat ten przedstawia nieznaną dotąd historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo. Przyznam, że brzmi interesująco. Przekonamy się o tym już 5 marca.
4. Żeby nie było śladów
Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, który ma na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. Grzegorz Przemyk, syn poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z jego kolegów, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu zeznań w sądzie. Rozpoczyna się, nadzorowana osobiście przez Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka, operacja „Junior”, której głównym celem jest powstrzymanie Jurka przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka po pobiciu na pogotowie. Całą historię będziemy mogli zobaczyć 8 października.
5. Gierek
To chyba jedyny film, który kojarzę z kilku artykułów. Nie mówiąc już o Michale Koterskim w roli głównej. Akcja filmu obejmie lata od 1970 do 1982, czyli okres, kiedy Edward Gierek był pierwszym sekretarzem KC PZPR, a potem został od władzy odsunięty. Był przez rok internowany, otarł się o śmierć. Film Gierek kręcono w Ustroniu, Dąbrowie Górniczej, gdzie powstanie najwięcej ujęć, Katowicach oraz Zawierciu. Premierę przewidziano na 15 października.
6. Prime Time
Prime Time to trzymający w napięciu dramat psychologiczny, który przenosi widzów w czasie do ostatniego dnia 1999 roku. Właśnie wtedy Sebastian dostaje się z bronią w ręku do studia telewizyjnego i bierze dwoje zakładników. Ma tylko jedno żądanie – wejście na antenę, na żywo podczas największej oglądalności (niczym Joker). Chce powiedzieć telewidzom coś niezwykle ważnego, a dla swojego przekazu jest gotów zaryzykować wszystko. Historia Sebastiana to opowieść o przejmującej samotności, potrzebie akceptacji i walce z własnymi demonami. Daty premiery niestety jeszcze nie ujawniono.
7. Dziewczyny z Dubaju
Młoda ambitna dziewczyna od lat marzy o wielkim świecie. Niejedna ma podobne marzenia. Gdy tylko nadarza się okazja, bez wahania wskakuje w tryby bogactwa, stając się ekskluzywną damą do towarzystwa. Wkrótce to ona na zaproszenie arabskich szejków zaczyna werbować polskie miss, celebrytki, gwiazdy ekranu i modelki. I tak mniej więcej to wszystko wygląda. Dokładnej daty jeszcze nie ujawniono, ale kogo widzimy na zdjęciu?
8. Miłość do kwadratu
Szkoda, że nie do sześcianu. Miłość do kwadratu to komedia romantyczna o prowadzącej podwójne życie nauczycielce Monice. Pewnego dnia poznaje ona popularnego flirciarza o imieniu Enzo. Spotkanie to rozpoczyna skomplikowany wzór na miłość, do którego nie przygotowała ich żadna lekcja. Z tego, co się dowiedziałam, film ma się pojawić na Netflixie. Premierę przewidziano na 11 lutego.
Ponoć Vega kręci kolejnego Pitbulla (Pitbull. Królowa chuliganów), a jak się tak trochę dłużej pokręcić po Internecie, to jest jeszcze kilka tytułów, które mieszczą się w zakres polskich premier filmowych w 2021 roku, lecz bez większych konkretów. Gdzieś obije się o oczy Magnezja, jeszcze w innym miejscu Sweat, a w pewnych zakamarkach zobaczymy Śniegu już nigdy nie będzie. Jedyny polski film, na który z chęcią zaczekam to Gierek, a Wy?
źródło: filmweb.pl