Monitor AOC U27P2 przyjechał do mnie w połowie grudnia, miałam więc prawie miesiąc na przetestowanie go. Jako osoba, która większość swojej pracy spędza w programach MS Office, a po godzinach jest casualowym graczem, czasami używałam go nawet kilkanaście godzin na dobę.
Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że to porządny sprzęt, który dostarczył mi mnóstwo frajdy!
Wygląd i wykonanie
Monitor AOC U27P2 jest stosunkowo nowym sprzętem – miał swoją premierę w połowie 2020 roku.
Pierwsze co rzuca się w oczy, gdy wyjmujemy go z pudełka, to duży, płaski, prawie bezramkowy ekran oraz ładne, schludne wykonanie.
Obudowa monitora oraz jego podstawa wykonane są z plastiku, który delikatnie ugina się pod palcami, ale sprawia wrażenie porządnie wykonanego. Wnętrze podstawy oraz pionowy uchwyt wykonane są z metalu.
Podstawa oraz ramka monitora mają fakturę przypominającą szczotkowany metal. Wygląda to uniwersalnie, elegancko i równie dobrze będzie wyglądać na biurku grafika komputerowego, jak i na biurku zapalonego gracza. Osobiście bardzo mi się podoba.
Jedyna wada jest taka, że na powierzchni widać ślady palców.
Mamy pełną dowolność w ustawianiu monitora w płaszczyźnie góra/dół oraz przód/tył. Istnieje też możliwość obrotu monitora do pozycji pionowej (funkcja Pivot). Na dole podstawy umieszczony jest mechanizm obrotowy, dzięki czemu możemy obracać monitor na boki bez obaw, że porysujemy biurko. Wszystkie ruchy wykonujemy bez użycia siły. Monitor, jak i cała podstawa, są stabilne i dobrze radzą sobie z potrząsaniem biurka.
monitor wychylony maksymalnie do tyłu funkcja Pivot
Dane techniczne
- Przekątna ekranu (w calach): 27 cali
- Rozdzielczość :3840 x 2160 (4K)
- Częstotliwość odświeżania: 60 Hz
- Czas odpowiedzi (GtG): 4 ms
- Rodzaj panelu: IPS
- Jasność (typowa): 350
Został on wyposażony w porty:
- HDMI 2.0 x2,
- DisplaPort 1.2 x1,
- USB typ B x1
- USB 3.2 (Gen1) x4,
- Wyjście audio mini jack x1
Dodatkowo monitor AOC U27P2 ma również 2 głośniki o mocy 2W.
Producent udziela 3 letniej gwarancji.
Cena w dniu pisania recenzji to około 1900 zł.
Obraz i funkcjonalność
Monitor był przeze mnie używany w możliwie najbardziej uniwersalnych warunkach. Niestety mój komputer jest za słaby, żeby można było na nim grać w rozdzielczości 4K. Dlatego grałam w rozdzielczości 1080p w następujące tytuły:
– Cyberpunk 2077
– Civilization VI
– Day Z
– World Of Tanks
W każdej z tych gier obraz był bardzo dobry – płynny, o pięknych, żywych kolorach (o niebo lepszy od tego, który mam na co dzień – korzystam ze starego monitora z matrycą TN, 40 hz, 24 cale).
Pełny potencjał 4K odkryłam, korzystając z HBO, Netflixa i YouTube’a. Ten sam film odpalony w rozdzielczości 1080p jest zdecydowanie mniej wyraźny niż te w rozdzielczości 4K. Miałam również możliwość skorzystania z drona, który nagrywania filmy w rozdzielczości 4K – na podstawie nagranych nim filmów, mogę stwierdzić, że monitor dobrze odzwierciedla kolory.
Dodatkowym plusem przy graniu i oglądaniu filmów jest bezramkowość ekranu oraz zastosowanie matrycy IPS, co daje szerokie kąty widzenia. Wszystko to sprawia, że mamy ogromną przyjemność z oglądania tego, co dzieje się na ekranie – obraz jest płynny, wygląda ładnie i naturalnie.
Przy pracy biurowej polecam zmienić ustawienia jasności – podczas długiego korzystania z Excela / Worda czułam zmęczenie oczu, które ustąpiło po przyciemnieniu ekranu. Sterowanie ustawieniami monitora odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych z przodu w prawym dolnym rogu. Menu jest proste i intuicyjne.
W przypadku, gdy pracujemy na dużej ilości plików, to urządzenie świetnie sprawdzi się w parze z drugim (lub nawet trzecim) takim samym modelem. Ze względu na bardzo wąską ramkę monitora przejście między nimi będzie mało zauważalne.
Szczególnie przypadła mi do gustu funkcja PIP (Picture in Picture). Umożliwia ona na wyświetlenie małego okienka w jednym z rogów monitora i transmisję w nim dowolnego obrazu. Na przykład: na głównym oknie możemy pracować w Excelu, a w małym okienku możemy wyświetlać film z YouTube’a.
Trochę dziwi mnie brak złącza USB typ C. Jest ono już standardem, obecnym praktycznie w każdym nowym laptopie czy telefonie i jego brak w monitorze z 2020 roku nieco zastanawia.
Małe co nieco na sam koniec
Rozdzielczość 4K wkrótce stanie się takim samym standardem i oczywistością, jak wydarzyło się to jakiś czas temu z Full HD. Miało to już miejsce w przypadku telewizorów. Jeśli chodzi o monitory, ograniczenia ciągle wynikają z wydajności podzespołów komputerowych. Karty graficzne mogące wyświetlać obraz gier w rozdzielczości 4k kosztują dobrych kilka tysięcy złotych i rzadko kiedy są w stanie wyświetlić 60 klatek w wymagających tytułach takich jak np. Cyberpunk 2077.
Dlatego przed zakupem, trzeba zadać sobie pytanie: „Czy potrzebny mi monitor 4K?”
- Jeśli chcesz go używać, by głównie cieszyć się pięknym, filmowym obrazem w 4K, lepszym wyborem dla Ciebie będzie duży telewizor, na którym w pełni zobaczysz przewagę wysokiej rozdzielczości.
- Preferujesz używanie go w celach rozrywkowych, typu oglądanie filmów, ale jednocześnie jesteś casualowym graczem z dobrym PC / konsolą nowej generacji, monitor AOC U27P2 nada się dla Ciebie idealnie.
- Zależy Ci na graniu na PC w 4K? Musisz pamiętać, że wymaga to bardzo dobrego sprzętu, a mimo to możesz mieć wyraźne spadki FPS w stosunku do bardziej popularnego 1440p i 1080p. Ponadto monitor AOC U27P2 ma 60hz, podczas gdy obecnie bardziej wytrawni gracze oczekują od monitorów minimum 144hz.
- Jeśli zajmujesz się obróbką wideo w 4K, fotografią lub inną dziedziną, gdzie potrzebujesz monitora o wysokiej rozdzielczości, bez wątpienia będziesz zadowolony z tego sprzętu. Dobre odzwierciedlenie kolorów i szerokie kąty widzenia, jakie oferuje nam monitor AOC U27P2, na pewno przypadną Ci do gustu.
Dziękujemy firmie Sarota PR za możliwość testów urządzenia.
Hoduje gołębie. Głównie deresze górnolotne. Zastanawiam się nad zainstalowaniem kamery w gołębniku i podglądanie ich w domu, kiedy jem. Czy na tym monitorze dobrze będzie widać gołębie? W nocy jest dosyć ciemno, więc obawiam się że nie będzie widać.
Myślę, że w tym przypadku sprawa nie do końca dotyczy możliwości monitora. Tu trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednią kamerę. Przy wybieraniu jej zwróć uwagę: jak dobrze radzi sobie z nagrywaniem w ciemności, jak długo pracuje na baterii (lub czy ma możliwość podłączenia powerbanka / na stałe do prądu), czy ma możliwość nagrywania w 4K (wtedy w pełni docenisz możliwości recenzowanego monitora!).