Im mroczniej, tym lepiej – Stephen King | recenzja

Książki mają wielką moc. Rozbudzają możliwości wyobraźni, zwiększają niejednokrotnie zasób słownictwa, a do tego przecudownie pachną, jeśli są nowe. Tak, uwielbiam ten zapach i się z tym nie kryję. Końcem maja 2024 mój ulubiony pisarz Stephen King wydał kolejną książkę. Im mroczniej, tym lepiej zamówiłam jeszcze przedpremierowo w twardej okładce i niczego nie żałuję. Zawarte w niej opowieści chłonęłam z zapartym tchem. Jak się czytało?


Stephen King, mistrz grozy, niekwestionowany mistrz horroru, to najsłynniejszy pisarz na świecie. Jego książki stają się światowymi bestsellerami. Twórczość, pełna grozy i napięcia, zainspirowała liczne ekranizacje, które zyskały równie wielkie uznanie. King stał się ikoną literackiej popkultury, a jego książki są uwielbiane przez miliony czytelników na całym świecie. Urodził się 21 września 1947 w Portland w stanie Maine. Jego życie nie było usłane różami. Ojciec opuścił rodzinę, gdy był jeszcze dzieckiem. Wraz z matką i bratem żyli w ubóstwie. Jako nastolatek uzależnił się od narkotyków i alkoholu, z którymi walczył przez wiele lat, jednak zwyciężył nałóg.

Stephen King od zawsze marzył o tym, by zostać pisarzem. Uwielbiał kino i literaturę klasy B, a jego pasją były przerażające historie. Początkowo zasłynął jako autor horrorów, ale z czasem jego styl ewoluował, a on zaczął pisać powieści fantastyczne i dramaty psychologiczne. Stephen King jest bardzo bogatym pisarzem, który dorobił się olbrzymiego majątku dzięki swojej twórczości. W młodości był niezwykle płodnym pisarzem, publikując nawet kilka książek rocznie. Obecnie pisze rzadziej, ale jego książki wciąż są bardzo wyczekiwane przez czytelników.

Stephen King jest żonaty z Tabithą King, która również jest pisarką. Mają razem troje dzieci: Joe Hilla, Naomi Rachel King i Owena Kinga. Joe Hill również jest pisarzem i nawiązuje do twórczości swojego ojca, tworząc własne horrory.

Najpopularniejsze książki to m.in.: Miasteczko Salem, Doktor sen, Cmętarz Zwieżąt, TO, Bastion, Zielona Mila, Carrie, Im mroczniej, tym lepiej, Lśnienie, Christine, Wielki marsz, Mroczna wieża.

Im mroczniej, tym lepiej

Im mroczniej, tym lepiej to 12 prawdziwych rarytasów od króla horroru, które są różnorodne i fascynujące. Czytelnicy znajdą tu krótkie nowele, dłuższe opowiadania i minipowieści. Gatunki również są zróżnicowane: klasyczne horrory, kryminały i proza obyczajowa. Akcja toczy się w różnych miejscach: Derry, Castle Rock i Floryda. Emocje również są zróżnicowane: dreszcze zgrozy, dramatyczne napięcie i łzy rozbawienia. Wydanie w oprawie twardej z ilustracjami Sławomira Rybki idealnie oddaje charakter każdego z utworów. Każdy z nich nosi znamiona kultowego i drąży mroczną stronę życia.

King pisze o koszmarnych snach, trywialnych lękach, amerykańskiej rzeczywistości i spotkaniach z Obcymi, zapewniając czytelnikowi nieskończoną przyjemność czytania, wzruszenie, dreszcz obrzydzenia, zaskoczenie i przerażenie. Otwierające tom opowiadanie Dwóch utalentowanych skubańców to historia dwóch mężczyzn dorastających w małym miasteczku w stanie Maine i pilnie strzeżonej tajemnicy. Zły sen Danny’ego Coughlina opowiada o mężczyźnie, którego jedyną przewiną był zły sen – bardzo świadomy i realistyczny koszmar o miejscu brutalnej zbrodni. Historia opisana w Grzechotnikach stanowi swego rodzaju kontynuację kultowej powieści Kinga o krwiożerczym psie, zatytułowanej Cujo. Pogrążony w żałobie wdowiec udaje się na Florydę, gdzie zamiast pocieszenia, otrzymuje przerażający spadek. Droga do Zajazdu Zjazd to ukłon w stronę twórczości znakomitej Flannery O’Connor. Z kolei Strzeżcie się snów inspirowane jest pisarstwem Cormaca McCarthy’ego i dedykowane temu wybitnemu, niedawno zmarłemu pisarzowi.

Wrażenia z czytania


Dwóch utalentowanych skubańców | Piąty krok | Willie Popapraniec | Zły sen Danny’ego Coughlina | Finn | Droga do Zajazdu Zjazd | Czerwony ekran | Ekspert od turbulencji | Laurie | Grzechotniki | Strzeżcie się snów | Wszystkowiedzący


Zbiór 12 powiadań Stephena Kinga sprawia, że każdy fan jego twórczości znajdzie tutaj opowiadanie, które najbardziej wpasuje się w oczekiwania. Sama czytając książkę, łapałam się na tym, że koniecznie muszę dojść do zakończenia, bo inaczej nie zasnę. Najbardziej wtopiłam się w czytanie opowiadań Dwóch utalentowanych skubańców, Zły sen Danny’ego Coughlina, Czerwony ekran oraz Strzeżcie się snów. Groza, tajemniczość i szczegółowość pojawiają się tutaj na każdej stronie. Zakończenia? Czasem zaskakujące, niespodziewane i nietuzinkowe zarazem. Czyli wszystko to, co w twórczości Kinga lubimy najbardziej.

W opowiadaniach zebranych w Im mroczniej, tym lepiej nie brakuje wątków paranormalnych czy też kryminalnych. Ze względu na moją lekko poszarpaną pamięć z chęcią będę powracać do tej książki i na nowo przeżywać zawarte w niej krótkie opowiadania, dłuższe nowele i dwie minipowieści.

Im mroczniej, tym lepiej to prawdziwy skarb w zbiorach fanów autora jednych z najpopularniejszych horrorów na kartce. W tym zbiorze King sprawnie prezentuje pełen wachlarz swoich umiejętności, z którymi doskonale zapoznaliśmy się w poprzednich dziełach. Każda historia ma swój własny charakter, angażuje i pozostawia po sobie wrażenie, które towarzyszy przez jakiś czas. Chwilami dosłownie nie mogłam przestać myśleć o dalszym czytaniu, a przecież obiad zrobić trzeba. Zaskakujące zwroty akcji, wzruszające momenty i nostalgiczne refleksje przeplatają się ze sobą, tworząc ten niepowtarzalny niespokojny klimat, którego osobiście bardzo mi ostatnio brakowało.

Informacje szczegółowe

TytułIm mroczniej, tym lepiej
Tytuł oryginalnyYou like it darker
PodtytułEdycja ilustrowana
AutorStephen King
TłumaczenieJanusz Ochab
WydawnictwoWydawnictwo Albatros
Liczba stron624
Data premiery22 maj 2024
Okładkamiękka oprawa oraz twarda oprawa
Rozmiar300x60x190 mm
Kategoriefantastyka / horror / fantastyka grozy
Cenaod. 45,59 PLN

Podsumowanie

Im mroczniej, tym lepiej jest prawdziwą ucztą dla miłośników krótkiej formy literackiej i charakterystycznych historii dla twórczości Stephena Kinga. Osobiście bardzo odpowiada mi kilka historii w jednej bryle i mam nadzieję, że doczekam się kolejnego takiego zbioru. Choć jego książek mam w swojej kolekcji kilkadziesiąt i nadal jeszcze wielu mi brakuje i nie wszystkie przeczytałam, to czekam z niecierpliwością na następne. Mam nadzieję, że King, choć ma już swoje lata i pisze zdecydowanie mniej książek niż wcześniej, obdaruje nas jeszcze niejedną zaskakującą historią.

Książka dostępna w miękkiej oprawie oraz twardej oprawie.

Pamiętajcie jednak, że każdy będzie odbierał te opowiadania inaczej – jedni będą zachwyceni, a drudzy znudzeni. Oczekiwania czytelników są kwestią mocno indywidualną.

Wsparcie w postaci wirtualnej kawy – czyli piątak na zachętę.
Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *