Debiutuje nowa seria smartfonów realme 14. W moich dłoniach wylądował model realme 14T 5G, który towarzyszył mi w trakcie przeprowadzki. Przez to możliwe, że pominęłam kilka aspektów, natomiast postaram się, jak mogę, by przedstawić Wam najważniejsze z nich. Model ten jest dostępny w przystępnej cenie, w której oferuje kilka przydatnych narzędzi wspieranych przez AI.
W pudełku znalazłam model realme 14T 5G w przyjemnym dla oczu kolorze zielonym, o dedykowanej nazwie Mountains Green. Telefon fabrycznie posiada zabezpieczony folią ekran oraz dedykowane etui z tworzywa. Dzięki temu od korzystania z urządzenia możemy przystąpić od razu po zakupie, bez obaw o uszkodzenie ekranu czy też obudowy. Całość jest zachowana w minimalistycznym designie z kolorem kojarzącym się z marką – żółtym. W opakowaniu zatem znajdujemy:
- realme 14T 5G kolorze zielonym Mountains Green, dostępny także w kolorze fioletowym Lightning Purple oraz czarnym Obsidian Black;
- dedykowany case realme na plecki urządzenia;
- kabel USB C;
- instrukcję obsługi;
- kluczyk do otwierania slotu SIM;
- WAŻNE – brak kostki ładującej w zestawie.


Specyfikacja techniczna: realme 14T 5G
realme 14T 5G to smartfon, który należy do średniej półki cenowej. Oferuje on swoim użytkownikom wsparcie dla sieci 5G oraz całkiem solidne parametry. Plasują go one powyżej budżetowych modeli, ale jednocześnie poniżej flagowców. Takie uplasowanie na rynku czyni model ten atrakcyjną opcją dla osób szukających dobrego stosunku jakości do ceny. Tym bardziej, jeśli ktoś chce rozpocząć swoją przygodę z korzystaniem z możliwości AI.
Smartfon, dostępny w trzech kolorach obudowy, został wyposażony w wyświetlacz AMOLED o częstotliwości odświeżania aż 120Hz i przekątnej 6.67″. Urządzenie otrzymało także certyfikat szczelności IP69, który w wystarczający sposób chroni nasz telefon przed wnikaniem pod obudowę pyłu i wody. By bardziej zobrazować Wam możliwości smartfonu, przedstawiam specyfikację techniczną z najważniejszymi parametrami.
Specyfikacja techniczna:
- telefon dostępny w kolorze zielonym Mountains Green, fioletowym Lightning Purple oraz czarnym Obsidian Black;
- system operacyjny Android 15 z dedykowaną nakładką realme UI 6.0;
- procesor MediaTek Dimensity 6300 5G;
- pamięć wewnętrzna to wbudowane 256 GB;
- 8 GB pamięci RAM z możliwością rozszerzenia do 18 GB;
- akcelerometr, czujnik zbliżeniowy, kompas, żyroskop;
- ekranowy czytnik linii papilarnych, odblokowywanie poprzez rozpoznawanie twarzy;
- tytanowa bateria 6000 mAh;
- wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,67″ 120 Hz FHD+ 2400×1080;
- waga 196 g;
- port typu C;
- ochrona przed wilgocią klasy IP69;
- aparat przód 16 Mpx;
- aparaty z tyłu: główny 50 Mpx + 2 Mpx + lampa błyskowa LED.


Dynamiczny wyświetlacz
realme 14T 5G został wyposażony ekran AMOLED o przekątnej 6,67 cala i rozdzielczości Full HD+ (1080×2340). Wyświetlacz oferuje również częstotliwość odświeżania do 120 Hz. Najwyższe ustawienie zapewnia płynne przewijanie i responsywność. Szczytowa jasność ekranu wynosi ok. 2000 nitów, gwarantując dobrą czytelność nawet w pełnym słońcu. Dodatkowo, ekran obsługuje standard HDR10 oraz pokrywa przestrzeń kolorów DCI-P3, co przekłada się na żywe i realistyczne kolory. Zastosowano również technologię DC Dimming która redukuje migotanie ekranu przy niskiej jasności, co jest korzystne dla komfortu oczu. Ekran chroniony jest przez szkło AGC, zapewniające odporność na zarysowania. Osobiście zalecam już na samym początku zwiększenie częstotliwości odświeżania. Z tego względu, że na 60 Hz widoczne były fatalne wizualnie przeskoki, zwłaszcza w trakcie przewijania. Na najwyższych ustawieniach całość prezentuje się bardzo dobrze.


Design realme
Nie będę ukrywać, że taka kolorystyka w smartfonach mocno mi odpowiada. realme 14T 5G przyciąga uwagę swoim minimalistycznym wzornictwem połączonym z żywymi, ciekawymi kolorami. Obudowa jest płaska, z prostymi krawędziami. Nadaje to bryle elegancki i solidny wygląd i sprawia, że smartfon dobrze leży w dłoni – nawet w etui. Na krawędziach urządzenia jest całkiem spokojnie, przez co designersko oceniam ten model bardzo wysoko. Na tyle urządzenia znajduje się prostokątna, lekko wystająca wyspa aparatów. Sam tylny panel wyróżnia się wzorem przypominającym fale na wodzie lub pociągnięcia pędzla, a matowe wykończenie obudowy skutecznie maskuje odciski palców.
Z przodu widzimy ekran AMOLED z cienkimi ramkami. To właśnie w nim zintegrowano optyczny czytnik linii papilarnych, blisko dolnej krawędzi. W centralnym miejscu, na górze umiejscowiono aparat przedni. Lewa krawędź została pozbawiona jakichkolwiek przycisków. Te znajdują się po prawej stronie – przycisk wybudzania/blokady oraz przyciski do sterowania głośnością. Dolna krawędź jest wyposażona w slot na karty SIM, głośnik i mikrofon, natomiast górna w jeden mikrofon i głośnik.








Konfiguracja po włączeniu urządzenia
Po uruchomieniu telefonu i wprowadzeniu ustawień wstępnych, otrzymujemy wgląd do tego co najważniejsze, czyli do samych możliwości urządzenia. Nie jestem fanką fabrycznie zainstalowanych aplikacji, w tym całkiem sporej ilości gier, z których nigdy nie skorzystam. Nie zdziwcie się więc, że w tym modelu również będą dostępne. Wstępna konfiguracja przebiega płynnie i bezproblemowo, pozwalając na rozpoczęcie dostosowywania za pośrednictwem dedykowanej nakładki systemu realme UI 6.0.














realme UI 6.0
Zaawansowane funkcje sztucznej inteligencji w realme 14T 5G są możliwe głównie dzięki dedykowanej nakładce systemu realme UI 6.0. AI Erase 2.0 umożliwia usuwanie niechcianych obiektów ze zdjęć, co może znacznie wpłynąć na ich atrakcyjność. AI Remove Reflections natomiast eliminuje odbicia, poprawiając jakość wykonanego zdjęcia. Mamy również do dyspozycji AI Recording Summary, które automatycznie tworzy streszczenia nagrań audio, a AI Documents ułatwia skanowanie i organizowanie dokumentów.
Sam interfejs w smartfonie został znacznie odświeżony,. Użytkownicy mają do dyspozycji wybór nowych efektów wizualnych, animacji, a także możliwość personalizacji ekranu blokady i ikon. Dla fanów technologicznych nowości ciekawostką będzie wprowadzenie (niestety nieco ograniczonej) funkcji Dynamic Island, która, jak można się domyślać, inspirowana jest rozwiązaniem znanym z systemu iOS. W tym przypadku wyświetla ona interaktywne powiadomienia w górnej części ekranu, w tym poziom naładowania baterii po podłączeniu telefonu do ładowania.




To nie koniec funkcji AI
Dzięki funkcji Inteligentnej Pętli AI smartfon z łatwością rozpoznaje wzorce korzystania z aplikacji. W zależności od sytuacji sugeruje wybór tych najczęściej używanych. Circle to Search pozwala szybko dotrzeć do informacji. Wystarczy prosty gest, taki jak zakreślenie, zaznaczenie lub stuknięcie elementu na ekranie, by uzyskać szczegóły na dany temat. W codziennym użytkowaniu warto także zwrócić uwagę na Google Gemini, czyli zintegrowanego asystenta wspierającego różnorodne zadania, od organizacji dnia po szybkie podsumowania treści. Jeśli jesteście zagorzałymi fanami nowinek technologicznych w codziennym użytkowaniu, to ten smartfon właśnie to umożliwia. Na dodatek w całkiem przystępnej cenie i ze zmieniającymi się ekranami blokady.









































Bateria w realme 14T 5G
Pod tym względem smartfon spisuje się naprawę dobrze. Tytanowa bateria zastosowana w realme 14 5G ma aż 6000 mAh pojemności, co zdecydowanie wystarcza na więcej niż jeden dzień codziennego użytkowania. Smartfon został również ulepszony możliwością szybkiego ładowania 45W SuperVOOC, które pozwala na naładowanie telefonu w krótkim czasie. Ze względu na brak kostki ładującej, należy wyposażyć się w taką o odpowiednich parametrach, by móc w pełni skorzystać z tych możliwości. Producent dodał również własną technologię bypassingu, która – szczególnie podczas grania – kieruje zasilanie bezpośrednio do płyty głównej, omijając akumulator. Dzięki temu telefon pracuje stabilniej, a całość nie nagrzewa się. Producent informuje także, że po 1600 cyklach ładowania, bateria ma nadal posiadać około 80% swojej pierwotnej pojemności. Myślę, że użytkownicy realnie zweryfikują taką deklarację.
W codziennym użytkowaniu pełnym zwrotów akcji, biegania z tematem przeprowadzki i „odmóżdżaniem się” na Tik-toku, bateria spokojnie wytrzymywała prawie 2 dni na jednym ładowaniu. Odejmując od tego Tik-Toka myślę, że wyszarpałabym jeszcze lepszy wynik. Oczywiście, przy całkiem wysokiej jakości ekranu oraz odświeżaniu 120 Hz.











Aparaty w realme 14T 5G
realme 14T 5G wyposażono w aparat główny 50 Mpx. Towarzyszy mu obiektyw 2 Mpx z sensorem monochromatycznym, służącym do rejestrowania głębi i kontrastu, pozwalając tym samym na wykonanie ciekawych zdjęć. O ile smartfon nie rusza się nadmiernie. Tu również mamy do czynienia z ulepszeniami Ai, m.in. z funkcją AI Eraser, która umożliwia szybkie usuwanie niechcianych elementów z kadru. Dostępna jest także Wyraźna Twarz AI, która ma za zadanie poprawić jakość rozmazanych portretów, przywracając ogólną ostrość fotografii. Niektóre zdjęcia wychodzą naprawdę dobrze, a innym brakuje… tego czegoś. Czasem wyraźnie były niedociągnięcia, których nawet AI nie poprawi. Niestety pech chciał, że w trakcie zgrywania plików z telefonu, nie zgrałam zdjęć… w trybie nocnym, przepraszam. Żyłam przeprowadzką. Jak do tego doszło – nadal nie wiem…
Jeśli chodzi o aparat z przodu, to mamy do dyspozycji 16 Mpx, które jest wystarczające do tego, do czego taki obiektyw jest wykorzystywany. Brak optycznej stabilizacji obrazu (OIS) niestety wpływa znacząco na jakość zdjęć i nagrań, które nie są wykonywane w idealnych warunkach oświetleniowych. Brak również obiektywu ultraszerokokątnego. Do zdjęć makro możemy się przyłożyć, by je wykonać – i nawet wyjdą zestawem aparatów, który jest dostępny pod ręką, bez dedykowanej opcji w ustawieniach.





Aparat główny













































Szeroki kąt (po lewej tryb automatyczny)




Siłą wywołane „makro”










Zbliżenie



Usuwanie obiektów ze zdjęć


Mobilna rozgrywka z realme 14T 5G
Model 14T oferuje płynność działania i stabilność nawet przy bardzo intensywnym obciążeniu. Sercem urządzenia pozostaje procesor MediaTek Dimensity 6300 5G, który w połączeniu z 18 GB pamięci RAM (8+10 w ustawieniach) zapewnia wysoką wydajnośc. W trakcie dłuższych sesji pomaga zaawansowany system chłodzenia z komorą parową o powierzchni ponad 1700 mm² i dziewięciowarstwowej strukturze. Skutecznie odprowadza ciepło i utrzymuje optymalną temperaturę pracy. Całość wspiera technologia GT Boost, która w połączeniu z trybem GT podnosi osiągi podczas rozgrywki. Przyznaję, że szybkość reakcji na dotyk w rozgrywce naprawdę mi zaimponowała.




Zabezpieczenia
Smartfon działa na systemie realme UI 6, opartym na Androidzie 15. Wśród funkcji zwiększających bezpieczeństwo znajduje się możliwość śledzenia urządzenia nawet po jego wyłączeniu. Może to być pomocne w przypadku zgubienia lub kradzieży. Ponadto otrzymujemy również funkcję AI Clear Voice, która poprawia jakość rozmów poprzez redukcję szumów. To z kolei może przyczynić się do lepszego zrozumienia swojego rozmówcy podczas połączenia np. w głośnym otoczeniu.
Producent deklaruje również wsparcie dla urządzenia przez dwa lata w zakresie aktualizacji systemu Android oraz trzy lata dla łatek bezpieczeństwa. Choć zdecydowanie nie jest to najdłuższy okres wsparcia na rynku, zapewnia podstawową ochronę przed nowymi zagrożeniami przez kilka lat użytkowania. Jeśli często zmieniacie smartfony, to okres ten okaże się dla Was wystarczający.
Co z dźwiękiem i słuchaniem muzyki?
Smartfon realme 14T 5G oferuje dźwięk stereo dzięki dwóm głośnikom. Jakość dźwięku natomiast może nie spełniać oczekiwań bardziej wymagających użytkowników. Jest poprawny, ale daleko mu do jakości zadowalającej. Podczas odtwarzania muzyki czasem pojawiają się zniekształcenia, a bas niemal całkowicie zanika. Brakuje głębi i prawdopodobnie odpowiedniej membranki. Smartfon, podobnie jak niemal wszystkie już modele dostępne na rynku, nie posiada gniazda słuchawkowego 3,5 mm. Oznacza to konieczność korzystania z bezprzewodowych słuchawek. Urządzenie obsługuje kodek LDAC, co pozwala na przesyłanie dźwięku w wysokiej jakości przez Bluetooth, jednak miałam z nim pewne problemy, które doprowadzały mnie do szału.
W połączeniu ze słuchawkami OPPO Enco Buds2, po włączeniu muzyki, problem zaczynał pojawiać się, kiedy telefon… wylądował w kieszeni, albo trzymałam go w opuszczonej ręce. Dźwięk się zacinał, tracił, z 3-minutowej piosenki usłyszałam może z 30 sekund. Nie wiem, z czego to wynikało, ponieważ w innych telefonach słuchawki działają bez problemu. Niemniej bardzo irytująca sytuacja, jeśli telefon musimy trzymać blisko słuchawek…


Podsumowanie
realme 14T 5G to smartfon, który ma swoje wady i zalety. Obsługuje szeroki zakres pasm 5G w trybach SA i NSA, a procesor MediaTek Dimensity 6300 bardzo dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu i rozgrywce mobilnej. System chłodzenia komorą parową sprawdza się świetnie i umożliwia wielogodzinną rozgrywkę bez przegrzewania urządzenia. Sam ekran 120 Hz prezentuje się dobrze – o ile nie korzystamy z opcji z mniejszą częstotliwością odświeżania. Również obecność ogromnego wsparcia AI w systemie okaże się plusem, jeśli chcecie rozpocząć swoją przygodę ze wsparciem sztucznej inteligencji na wielu płaszczyznach. Na uwagę zasługuje także pojemna bateria 6000 mAh i długi czas pracy na jednym ładowaniu.
Niestety jakość dźwięku z głośników pozostawia sporo do życzenia. Również czas wsparcia aktualizacjami systemu – 2 lata dla Androida i 3 lata dla poprawek bezpieczeństwa – wypada przeciętnie na tle konkurencji. Aparat traci na braku stabilizacji obrazu mimo obecności szeregu wspomagaczy AI. Do tej pory nie wiem, z czego wynika tak ogromny problem z połączeniem pomiędzy słuchawkami bluetooth a telefonem, więc dla mnie jest to ogromne rozczarowanie. Wierzę, że wynika to z braku ich kompatybilności ze smartfonem. Niemniej w oferowanej cenie 1199 PLN może znaleźć pokaźne grono odbiorców, którzy poszukują urządzenia do codziennego użytkowania, z chwilami na rozrywkę.
Dziękujemy firmie REALME Polska oraz Publicis Groupe za możliwość testów urządzenia.